"Prestaňme močiť do mora!", varuje švédska vedkyňa. Škodí to ekosystému
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pozrite si archívnu reportáž o močení na verejnosti
SVET / Kúpanie v mori je príjemné, ale uľaviť si priamo v ňom môže mať prekvapivo negatívne dopady na krehký ekosystém. Anna Björnová z Vedeckého centra Baltského mora varuje pred následkami močenia do mora a navrhuje alternatívne riešenia.
Jeden liter moču dokáže narobiť škodu
Vedci už dlho upozorňujú na znečistenie morí a oceánov. Teraz sa k nim pridáva aj Anna Björnová s výzvou, ktorá znie prekvapivo: prestaňme močiť do mora. Dôvod? Ľudská moč, hoci sa to nezdá, obsahuje množstvo živín, ktoré v morskej vode spôsobujú problémy. "Približne jeden liter ľudskej moče zvyšuje rast a množstvo vláknitých rias o päť až sedem kilogramov. Dochádza teda k masívnemu rastu. Taká výživná je naša moč," vysvetľuje Björnová pre Sveriges Radio.
Nadmerný rast vláknitých rias je podľa odborníkov zlá správa pre chaluhy, a tým aj pre celý morský ekosystém. "Vláknité riasy rastú na hnedých chaluhách. Tým im bránia v rozmnožovaní, raste, prístupe k slnečnému svetlu a vo vstrebávaní živín z vody," zdôrazňuje Björnová.
Riešenie? Môže poslúžiť strom alebo krík
Vedkyňa upozorňuje na fakt, že morská voda si s močom nedokáže dobre poradiť. "Keď sa dostane do oceánu alebo mora, voda si s ním nevie dobre poradiť. Je preto lepšie vymočiť sa za stromom alebo v kríku, pretože vegetácia na súši si s týmito živinami poradí oveľa lepšie ako oceán," radí Björnová.
V Španielsku to už riešia pokutami
V niektorých oblastiach južnej Európy je močenie v mori zakázané a tvrdo pokutované. Od minulého roka to platí na 25 plážach v okolí Málagy, kde za porušenie hrozí pokuta až 750 eur. Rovnaká suma platí aj v okolí mesta Vigo na severe Španielska za "fyziologické vyprázdnenie na pláži alebo v mori," uvádza Euronews.