Slovensko má mnoho neusporiadaných pozemkov. Rodiny často rozbíja hádka o dedičstvo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Slovensko má veľmi rozdrobené parcely. Na jednu pripadá priemerne 12 vlastníkov, niekde ich je oveľa viac. A to spôsobuje problémy - majiteľom, užívateľom, obciam, štátu, firmám i prírode. Agrorezort aj preto chce upraviť takmer stovku katastrálnych území.
Rodiny rozbíjajú hádky o zdedené pozemky
Zjednodušene povedané - Slovensko je scelené iba na 15 percent. Pozemkové úpravy sa mali vykonať do roku 2050, zrejme sa to však natiahne. "Máme neusporiadané cesty, železnice, vodné toky, máme neusporiadané rybníky," uviedol Vladimír Uhlík, predseda komory pozemkových úprav.
No a to spôsobuje veľa problémov. Nejednu rodinu už rozbili hádky o zdedené pozemky, a pomerne bežné sú aj rôzne dlhoročné spory. Príklad - pani Oľga z obce Jarok vlastní pozemok vyše 1600 metrov štvorcových, avšak cesta na ňom je obecná. "Neplatia ani nájom, ani zameniť, ani peniaze. Nemajú ani pozemky. Ale pozemky sa veselo tu predávajú. Posledný sa predával v decembri 2024," opísala Oľga Fraňová, vlastníčka pozemku."Jej nárok bude v súlade s platnými právnymi predpismi vysporiadaný v rámci procesu pozemkových úprav," priblížila Martina Kuchárová, právnička obce Jarok.
Dozvuky Benešových dekrétov
No a aby toho nebolo málo, takéto prípady majú aj svoje politicko-historické súvislosti, ktoré sú neraz komplikované. Napríklad dozvuky Benešových dekrétov. "V súčasnosti, aby bolo jasné, sa nevydávajú nové konfiškačné rozhodnutia, ale sa zapisujú rozhodnutia, ktoré boli vydané v období 1945 až 48," priblížil Viktor Bugár, odborník na pozemkové právo. "Chceme vyriešiť nezistených a neznámych vlastníkov, čo tiež súvisí s pozemkovými úpravami a s rozdrobenosťou pozemkov, budeme novelizovať zákon a zjednodušovať reštitúcie, lebo tam sú veľké problémy, potrebujeme to zrýchliť," opísal Richard Takáč, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Je potrebné upraviť aj spôsob dedenia
Na to, aby náročná pozemková reforma mala zmysel, však treba upraviť aj spôsob dedenia, pretože načo vynakladať stovky miliónov na sceľovanie, ak by sa v budúcnosti pri dedičských konaniach pozemky opäť delili. "Keď scelíme pozemky a nezmeníme ostatné zákony, tak nám to nie je nič platné, to sú vyhodené peniaze," dodal Zsolt Simon, bývalý minister pôdohospodárstva.