Polojasno
22°
Bratislava
Vladimír
24.7.2025
Detenčný tábor alebo „koncentrák“? Trumpova migračná politika čelí kritike
Zdielať na

Detenčný tábor alebo „koncentrák“? Trumpova migračná politika čelí kritike

Archívne video Archívna reportáž

Detenčný tábor alebo „koncentrák“? Trumpova migračná politika čelí kritike

WASHINGTON / MIAMI / Americký prezident chce viac detenčných centier pre migrantov prichádzajúcich do USA. Jeden z najznámejších táborov obkľúčený močiarmi plnými aligátorov ale čelí domácej aj zahraničnej kritike.

Boj s migráciou v Spojených štátoch naberá na obrátkach. Jeho súčasťou je aj výstavba stanových táborov a detenčných centier, v ktorých Americký imigračný a colný úrad (ICE) zadržiava migrantov pred ich návratom do krajiny pôvodu. Ten dostal od federálnej vlády finančnú injekciu vo výške 45 miliárd dolárov a do konca roka chce kapacitu táborov rozšíriť zo 40-tisíc na 100-tisíc miest. Rozpočet pre úrad sa tak z roka na rok prakticky strojnásobil.

Americký boj s migráciou, s ktorým prišiel prezident Donald Trump však vyvoláva kontroverzie. Na jednej strane kvôli samotným táborom, ktoré niektorí prirovnávajú ku „koncentrákom“, ale aj kvôli raziám voči ľuďom inej než bielej pleti v celých Spojených štátoch. Tie sprevádza chaos a množia sa prípady, kedy boli násilne zadržaní aj držitelia amerického občianstva.

„Aligátorí Alcatraz“ ako vzor

„Sledujeme všetky dostupné možnosti, aby sme zvýšili lôžkovú kapacitu,“ povedal pre agentúru Reuters jeden z vedúcich predstaviteľov migračného úradu. Podľa Wall Street Journal sa ICE pozerá po myšlienke vytvorenia viacerých stanových mestečiek, ktoré majú vznikať na vojenských základniach. Už teraz sú podobné zariadenia napríklad na základni Fort Bliss v Texase a v štátoch Colorado, Indiana a New Jersey.

O zriadenie táborov pre migrantov sa podľa slov šéfky Ministerstva vnútornej bezpečnosti USA Kristi Noemovej uchádza aj päť ďalších republikánskych štátov. „Spolupracujeme s ďalšími štátmi, ktoré si berú Aligátorí Alcatraz za príklad,“ povedala Noemová.

Práve zariadenie nazývané Aligátorí Alcatraz sa stáva čoraz viac terčom kritiky. Stanový tábor na Floride, ktorý pred mesiacom navštívil aj samotný Trump sa nachádza takpovediac uprostred ničoho. Veľká letisková plocha a jej priľahlé okolie močarísk Everglades je plné aligátorov, od ktorých je odvodený aj názov tábora.

Pach potu a splaškov

Aligátorí Alcatraz si Donald Trump a jeho doprovod pri jeho prehliadke pochvaľovali, niektorí si dokonca vyskúšali aj kvalitu lôžok pre utečencov, ktoré označili ako „veľmi dobré“. Tábor vznikol veľmi rýchlo a po mesiaci sa ukazuje, že jeho prevádzka nie je taká jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdalo.

Čoraz častejšie sa totiž objavujú informácie o tom, že podmienky v tábore sú neznesiteľné, a to nielen pre zadržiavaných migrantov, ktorí nesmú opustiť oplotené priestory, v ktorých sú ubytovaní, ale aj pre samotných dozorcov. Tábor sužuje nedostatočná kanalizácia a po pravidelných lejakoch sa táborom nesie zápach vplavených splaškov, ktoré nestíhajú odtekať do chabej kanalizácie.

„V tých podmienkach sa nedá žiť. Ak vystavíte ľudí ich vlastnému telesnému odpadu, podporujete množenie baktérií a vznik chorôb,“ povedala Tessa Petit, z organizácie Florida Immigration Coalition, ktorá sa zaoberá právami migrantov. Protest už predniesla aj mexická prezidentka Claudia Steinbaumová, ktorá je zhrozená z podmienok v ktorých na deportáciu čakajú aj občania Mexika, ktorí sa snažili dostať sa do Spojených štátov.

Lukratívna práca?

Za necelý mesiac, odkedy zariadenie funguje, bolo hospitalizovaných šesť osôb. Za ich ochorenie mohli veľké počty komárov, ktoré môžu prenášať aj rôzne choroby. Advokáti postihnutých osôb už vyzvali k okamžitej evakuácii tábora a k jeho kompletnému uzatvoreniu. Úrad guvernéra Floridy však odmieta akékoľvek Na rozbehnutie a fungovanie tábora pritom floridská vláda dala už viac ako 200 miliónov dolárov. Jeho celoročná prevádzka má zhltnúť ďalšie peniaze, dohromady by malo ísť o 450 miliónov dolárov ročne.

Provizórne podmienky pre zamestnancov Aligátorieho Alcatrazu

Provizórne podmienky pre zamestnancov Aligátorieho Alcatrazu

TASR/AP

​Floridské úrady sa na prácu uprostred močarísk Everglades snažili ľudí nalákať lukratívnou mzdou. Tá bola v základe 26 dolárov na hodinu, na nadčasoch sa dalo za hodinu zarobiť 39 dolárov. Najímala ich súkromná spoločnosť s tým, že budú robiť tri alebo štyri týždne v kuse a potom by mali mať týždeň až dva voľno.

Viacerí z dozorcov anonymne popísali hrozné podmienky v táboroch, ktoré zdieľali spolu so zadržiavanými migrantmi pre denník Washington Post. „Komáre boli všade, dostali sa aj do kúpeľní a spŕch. Dali nám síce repelent, no ten vôbec nepomáhal. Bolo ich priveľa,“ popísal jeden z dozorcov. Tí sa mohli po tábore aspoň voľne pohybovať.

„Boli sme varovaní, aby sme v noci na toaletu nechodili sami, dôvodom boli aligátory a jedovaté hady či ďalšie nebezpečné zvieratá,“ popisuje ďalší z dozorcov.

Konečné riešenie migračnej otázky

Floridský guvernér Ron DeSantis sa kritike neustále bráni a namieta, že migranti v Aligátorom Alcatraze dlho nebudú, má pre nich byť len akousi prestupnou stanicou pred tým, než ich vláda Spojených štátov pošle nazad do krajiny pôvodu.

Protesty proti migračnej politike Donalda Trumpa

Protesty proti migračnej politike Donalda Trumpa

TASR/AP

​Otvorenie ďalších detenčných centier je súčasťou Trumpovho plánu, ako zatočiť s nelegálnou migráciou do Spojených štátov. V prvom volebnom období napríklad nariadil výstavbu múru na hraniciach s Mexikom. Nedávne zatýkania v Los Angeles viedli až k násilnostiam a k povolaniu Národnej gardy. Okrem iného chcel migrantov zatvoriť aj do legendárnej väznice Alcatraz, ktorá sídli na malom ostrove v zálive pri kalifornskom San Franciscu, kde dnes sídli múzeum.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky ale naznačujú, že jeho kroky podporuje čoraz menej, konkrétne len 41 percent Američanov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy