Parížske múzeá chcú zakázať selfie držiaky

Parížske múzeá chcú zakázať selfie držiaky

PARÍŽ / Medzi fanúšikmi takzvaných selfie patrí i londýnsky starosta Boris Johnson či americký prezident Barack Obama. Parížske múzeá ale z milovníkov tohto druhu zábavy nie sú nadšené a plánujú zákaz používania teleskopických držiakov na fotenie selfie prostredníctvom mobilných telefónov.

Ochranka zámku vo Versailles prikazuje návštevníkom, aby svoje držiaky na mobilné telefóny nepoužívali.

Existujú totiž obavy, že by mohlo dôjsť k poškodeniu zrkadiel, nábytku či niektorých umeleckých diel, píše The Daily Telegraph. Úplný zákaz vojde do platnosti v priebehu niekoľkých týždňov.

Selfie držiak je teleskopická tyč, ktorá sa dá predĺžiť až na jeden meter. Na jej konci je držiak pre mobilný telefón. Dá sa tak získať omnoho širší záber, ktorý okrem dotyčných osôb zachytáva aj miesta, kde sa ľudia nachádzajú.

Držiaky sú čoraz populárnejšie, Zdroj: SITA

Úplný zákaz fotografovania

Parížske múzeum Centre Pompidou, ktoré vystavuje moderné umenie, takisto smeruje k zákazu. Znepokojení sú aj v slávnom Louvri, kde sa obávajú zničenia niektorých diel, keď turisti operujú s tyčami v blízkosti slávnych plátien, akým je napríklad aj Mona Lisa.

Parížske múzeum Orsay, v ktorom sa nachádzajú diela impresionistov, k podobným zákazom pristupovať nemusia. Pred nejakým časom totiž zaviedlo úplný zákaz fotografovania.

Politik odmieta kritiku

Čaru selfie prepadli nielen mladí ľudia, ale napríklad aj český politik Zdeněk Škromach, ktorý sa pred mesiacom vyfotografoval počas pietneho pochodu za obete holokaustu v Terezíne.

Pozrite si priloženú reportáž Martina Krpača:

Zdroj: noviny.sk, The Daily Telegraph

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika