Od atentátu na Heydricha uplynulo 72 rokov, pozrite si UNIKÁTNU rekonštrukciu

Od atentátu na Heydricha uplynulo 72 rokov, pozrite si UNIKÁTNU rekonštrukciu

PRAHA / Atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha bol najväčším odbojovým činom 2. svetovej vojny. Vykonali ho dvaja vojaci - Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš. Bol to čin, ktorý nacistov zasiahol na jednom z najcitlivejších miest. Dokonca Goebbels vyhlásil, že strata Heydricha je pre nich nenahraditeľná.

Dva na jedného

Stalo sa to 27. mája 1942. Gabčík so samopaľom STEN gun a Kubiš s bombou čakali v zákrute v Holešovičkách na Heydrichov mercedes. "V tom momente Gabčík odhodil plášť a so samopalom, tvárou v tvár Heydrichovi, od ktorého nebol ďalej ako 1,4 až 1,5 metra sa snažil na neho zaútočiť," opisuje podrobnosti udalosti historik Jaroslav Čvančara.

Gabčík ale nakoniec nevystrelil. Ževraj sa mu zasekla zbraň, preto neďaleko stojaci Jan Kubiš vytiahol z aktovky pripravenú bombu. "Vytiahol ju zdola a vrhol ju do mercedesu. Zaznel obrovský výbuch," dodáva Čvančara.

"Časť plechu prešla Heydrichovi do chrbta spolu s výplňou sedadla. Plech mu zdevastoval slezinu a tie nečistoty tam mohli preniknúť práve tou výplňou sedadiel," opisuje Čvančara.

Reportáž o dokumente, odkaz na celú rekonštrukciu je na konci článku:

Využili chaos

Nastal chaos, ktorý využili obaja parašutisti na to, aby sa nepozorovane vytratili. Gestapo ich hľadalo až 23 dní. Nakoniec ich objavili v krypte kostola v Resslovej ulici na základe zrady iného parašutistu. Proti 7 mužom stálo viac ako 700 vojakov.
 
"Po vstupe gestapa do chrámu sa začal boj o interiér kostola. Parašutisti bojovali zhora, z kúru, kde boli 3 z nich, Adofl Opálka, Josef Bublík a Jan Kubiš," ozrejmuje vojenský historik Eduard Stehlík.

Ďalších štyroch parašutistov objavili v kostolnej krypte. Ich posledný boj trval takmer 7 hodín a skončil sa v momente, keď im došla munícia. Poslednú guľku si nechali pre seba. "Záverečný boj v krupte bol úžasný, pretože tak vlastne takmer 8 hodín držali v šachu elitné jednotky SS," konštatuje Světlana Tomanová z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. "Tá odvaha v tej tme a zime postaviť sa tým zbraniam, brániť sa až do konca a nevzdať sa. Proste len spáchať samovraždu..."

Dokument Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa Gabčíka a Jána Kubiša si môžete pozrieť TU.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Veronika Tóthová

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla