SERVISNÁ TÉMA. Máte poškodené EČV? Takto ho vymeníte

SERVISNÁ TÉMA. Máte poškodené EČV? Takto ho vymeníte

BRATISLAVA / Poškodená tabuľka s evidenčným číslom. To je problém, ktorý má zrejme každý majiteľ vozidla. Nech si akokoľvek dávame pozor, vždy sa nájde niekto, kto do auta nacúva napríklad pri parkovaní. Najznámejší sú tým Francúzi.

Zabudnite na jednoduchý proces

Výmena poškodeného evidenčného čísla za nové, nie je jednoduchý proces. Vyžaduje si nemálo peňazí a nemalú dávku trpezlivosti. "Napríklad v Bratislave si to musíte odstáť samozrejme, pretože na to sú časenky," hovorí dopravný konzultant Maroš Palesch.

Takáto realita je zrejme aj na ostatných dopravných inšpektorátoch. Okrem toho dôležitý je aj dôvod výmeny tabuľky. Podľa toho sa rozlišuje aké doklady treba predložiť. "Čestné vyhlásenie o strate alebo odcudzení tabuľky s evidenčným číslom alebo doklad o oznámení takejto udalosti na útvare policajného zboru," tvrdí hovorkyňa KR PZ Bratislava Tatiana Kurucová.

Toto oznámenie na polícii je dôležité aj z iného dôvodu. "Bežná prax je taká, že tí čo chcú kradnúť benzín, tak si ukradnú evidenčné čísla viacerých vozidiel a potom je vpredu jedno číslo, druhé číslo je vzadu. Aby zmiatli kamery," hovorí Palesch.

Okrem toho pri výmene tabuliek treba predložiť aj platný doklad totožnosti, žiadosť o zmenu, potvrdenie o poistení vozidla. Ostatné doklady závisia aj od toho či je majiteľom auta podnikateľ alebo leasingová spoločnosť, ktorú tiež o výmene treba informovať.

33 € za tabuľky

Na výmenu jednej tabuľky z auta zabudnite. "Nie je možné vykonávať výmenu len jednej tabuľky s evidenčným číslom. Ak boli na vozidle vydané dva kusy tabuľky s evidenčným číslom," hovorí Kurucová.

Poplatky za nové tabuľky nie sú zanedbateľné. Cez 300 eur zaplatíte napríklad vtedy, keď si evidenčné číslo sami zvolíte. "Správny poplatok je 16,50 € za každú tabuľku. Napríklad pre osobné a nákladné vozidlá je to 33 €," dodáva Kurucová.

Dopravný inšpektorát môžete požiadať aj o vydanie duplikátu vašich pôvodne vydaných tabuliek s evidenčným číslom. Vyjde vás to ale drahšie, 66 eur za každú tabuľku. Hotové by mali byť do 2 dní.

Srdce pre deti. Charitatívny projekt vyvrcholí galaprogramom 20. decembra o 20:20 na TV JOJ.

Zdroj: noviny.sk, TV JOJ - Mirka Štrbáková Urbanovičová

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:05 Rodinné záležitosti
14:30 Súdna sieň
15:35 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
13:15 Simpsonovci XXII.
13:45 Simpsonovci XXIII.
14:10 Kutyil s.r.o. II.
13:00 JAG IV.
14:00 Tajomstvá a lži I.
15:00 Policajt z L.A.
13:15 Malý medvedík
13:40 Policajná hliadka
14:05 Robošváb II.
13:15 Kid
15:15 Děda nebo trenér
16:50 Růžový a černý