Pozor na bolesti chrbta. Lekári objavili nové ochorenie

Pozor na bolesti chrbta. Lekári objavili nové ochorenie

Teraz by mali spozornieť najmä muži, aj keď nové ochorenie postihuje v menšej miere aj dámy. Ak patríte k tým, ktorých často bolí chrbát, nemusí byť príčinou len sedavé zamestnanie či prechladnutie, ale choroba s krkolomným názvom axiálna spondylitída.

Obyčajná bolesť chrbta či bolesť šliach. To si prežil aj pán Ondrej. Bolesť však neprechádzala ani po mesiaci ani po roku, a to zjedol aj 16 tabliet od bolesti denne.

Dlhoročné problémy

Pre pána Ondreja začal lekársky ping pong. Neurológ a ortopéd a zase neurológ a ortopéd. A trvalo to dlhých 15 rokov. "Mával som potom také bolesti, že RZP sem chodila ako na klavír," spomína.

Bolesti sa začali neúnosne stupňovať. Až sa jedného dňa prehupli do ochorenia známeho pod názvom bechterev. "Tá chrbtica stuhne a je nepohyblivá," vysvetlil reumatológ Jozef Lukáč.

Nie je bolesť ako bolesť

Tomuto ochoreniu však predchádza práve spomínaná dlhotrvajúca bolesť chrbta. Odborníci zistili, že nejde len o hocijakú bolesť, ale o novú diagnózu axiálnu spondylitídu, ktorá postihuje hlavne mužov okolo tridstiatky.

Príznakmi je hlavne bolesť chrbta trvajúca viac ako 3 mesiace, bolesti šliach, úponov rebier, tráviace problémy či psoriáza. Ochorenie vedia dnes už lekári odhaliť nielen z krvných testov, ale aj za pomoci magnetickej rezonancie. A čo je najdôležitejšie, lekári toto nové ochorenie už vedia včas liečiť.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA/ilustračné

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 Noviny
18:00 Prestreté
19:00 Krimi
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:45 Prvé oddelenie
18:15 Prvé oddelenie
16:45 Ochrancovia
17:55 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
17:15 Malí fidlikanti
17:35 Knihy od Stonožky
17:45 Šeherezáda – nevypovedané príbehy
16:25 Cirkus
18:15 Velký draft
20:15 Domino