Experti na umelú inteligenciu varujú pred treťou revolúciou

Experti na umelú inteligenciu varujú pred treťou revolúciou

NEW YORK / Viac ako 100 popredných expertov na vyspelé technológie, vrátane miliardára a šéfa spoločnosti Tesla, Elona Muska, vyzvalo OSN, aby zakázalo vývoj takzvaných robotov - zabijakov. Experti na umelú inteligenciu vo svojom liste varujú pred treťou revolúciou a uvádzajú, že "smrteľná autonómna" technológia predstavuje Pandorinu skrinku.

Dôležité je podľa nich konať včas a používanie umelej inteligencie pri obsluhovaní zbraní zakázať. "Keď budú také metódy vyvinuté, rozsah možných ozbrojených konfliktov sa výrazne rozšíri a rýchlosť, s ktorou sa také incidenty budú môcť odohrať, úplne presiahne ľudské chápanie," uvádzajú experti. "Môžu to byť nástroje teroru, zbrane, ktoré tyrani a teroristi používajú proti nevinným ľuďom," píše sa v liste. 

Tón listu, ktorý podpísalo 116 priekopníkov vo vývoji umelej inteligencie, je naliehavý. Podľa nich nezostáva veľa času a so zahájením tejto diskusie netreba čakať, pretože keď sa povestná Pandorina skrinka otvorí, bude ťažké ju zatvoriť.

Spojenie umelej inteligencie a zbraní experti označujú za nemorálne. Žiadajú OSN, aby bol tento typ zbraní zakázaný prostredníctvom Dohovoru OSN o zákaze alebo obmedzení použitia určitých druhov konvenčných zbraní (CCW). 

Vybrať cieľ a zničiť ho

Okrem Muska list podpísal aj zakladateľ spoločnosti DeepMind Technologies Mustafa Suleyman. Firma sa venuje umelej inteligencii a kúpila ju spoločnosť Google. 

Rokovanie OSN o moderných autonómnych zbraniach, ktoré sa malo uskutočniť v pondelok, bolo odložené na november. V minulosti sa o zákaze vývoja takzvaných robotov - zabijakov, v rámci OSN už hovorilo. 

V roku 2015 viac ako tisíc vývojárov a vedcov napísalo list varujúci pred nebezpečenstvom spojeným s touto technológiou. Vtedy sa pod text podpísal napríklad britský astrofyzik Stephen Hawking, spoluzakladateľ firmy Apple Steve Wozniak a rovnako aj Elon Musk. 

Takzvaný roboti - zabijaci sú plne samostatnou zbraňou, ktorá je schopná vybrať cieľ a zaútočiť naň bez ľudského zásahu. Zatiaľ tento typ zbrane neexistuje, ale vplyvom technologického pokroku sa veľmi skoro môže stať realitou. 

Priaznivci týchto robotov veria, že súčasné vojenské zákony sú pre riešenie tejto situácie dostatočné, v prípade, že také zbrane budú vyvinuté. Naopak, odporcovia tejto technológie veria, že roboti predstavujú hrozbu pre ľudstvo. 

Pred pár týždňami sme vás informovali o experimente, kedy začali medzi sebou dva roboty samovoľne komunikovať vlastným jazykom, nezrozumiteľným pre ľudí. Vlastný jazyk si vymyslel na to, aby dokázali spolupracovať a efektívnejšie dokončiť zadanú úlohu. Viac sa tomto experimente umelej inteligencie sa dozviete v archívnej reportáži. 

Zdroj: noviny.sk/ČTK

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

10:35 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:20 TOP STAR
11:05 MacGyver
12:30 Vyvolení - Dom snov
14:05 Simpsonovci XVII.
11:25 Komisár Rex XIII.
13:30 Bostonské zločiny V.
14:30 Ochranca II.
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
12:25 Oskar v balóne
11:15 Za lepší život
13:05 Pozlátko Hollywoodu
14:35 Moje krásná učitelka