Tutanchamonova dýka bola vyrobená zo železa z meteoritu, tvrdia vedci
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KÁHIRA / Dýka nájdená v sarkofágu Tutanchamona je vyrobená zo železa pôvodom z meteoritu, ktorý dopadol na Zem. Vo svojej štúdií to uviedli egyptskí a talianski vedci, ktorí 3300 rokov starú zbraň so zlatou rúčkou nedávno skúmali.
Dýku našiel pri múmii egyptského panovníka v roku 1925 archeológ Howard Carter.
Aby zistili presné zloženie dýky, ktoré nenesie známky hrdzavenia, použili vedci röntgenové snímkovanie. "Meteoritické železo sa dá pomerne ľahko určiť vďaka vysokému obsahu niklu," uviedla vedúca štúdie Daniela Comelli. Okrem desiatich percent niklu obsahuje podľa nej čepeľ dýky tiež stopy kobaltu.
Meteorit
Zhruba rovnaké množstvo niklu a kobaltu vedci objavili v jednom z meteoritov, ktorý dopadol asi 240 kilometrov od Alexandrie.
"Kvalita spracovania Tutanchamonovej dýky ukazuje, že vo faraónovej dobe mali Egypťania už značné schopnosti v oblasti spracovania železa," uvádza štádia. Podľa vedcov si boli Egypťania dobre vedomí aj pôvodu meteoritov, pretože už v období 19. dynastie sa objavujú známky o "železe z nebies".
Korálky
Už v roku 2013 archeológovia našli korálky vyrobené z meteoritického železa v 5000 rokov starom hrobe.
Tutanchamon vládol zrejme v rokoch 1332 až 1323 pred našim letopočtom. Zomrel vo veku 17 alebo 18 rokov. Bol synom Achnatona, ktorý zaviedol kult jediného boha Atona - Slnko, avšak za Tutanchamona sa Egypt vrátil znova ku kultu hlavného boha Amona. Tutanchamonovu nevykradnutú hrobku našiel Carter v roku 1922.
Tutanchamona skolila zlomená noha a malária, pozrite si archívnu reportáž: