Polojasno
27°
Bratislava
Tadeáš
25.6.2024
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky má vlastný urýchľovač, špičku v Európe
Zdielať na

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky má vlastný urýchľovač, špičku v Európe

BRATISLAVA / Slovensko má svoj vlastný CERN, v ktorom je urýchľovač podobný tomu v Ženeve. Ten, ktorý sa nachádza v Bratislave sa volá CENT, je tisíckrát menší. Patrí ale medzi svetovú špičku.

Vedci v CENTE budú skúmať pravosť obrazov, Alzheimera, životné prostredie alebo meteority. Urýchľovač urýchli proces analýzy vzoriek.

Kým urýchľovač v CERN-e má niekoľko kilometrov, bratislavský pripomína japonskú miniatúru o veľkosti bežnej cisterny. "V porovnaní s CERN-om urýchľuje ióny na veľmi nízkej úrovni," uviedol jadrový fyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Pavol Povinec.

Bratislavský urýchľovač je zameraný na praktické využitie pre potreby verejnosti, nielen pre vedu samotnú. "Napríklad skúmať príčiny Alzheimerovej choroby," dodal Povinec.

CENTA vie skúmať aj príčiny Parkinsonovej choroby alebo poškodenie DNA vplyvom žiarenia. Okrem ľudského zdravia bude riešiť vplyv klimatických zmien na vodu, analyzovať vzorky životného prostredia, archeologické nálezy alebo pravosť umeleckých diel.

Urýchľovač času

Toto zariadenie nie je iba urýchľovačom iónov, ale aj času. Analýzy vzoriek na rádioaktívne látky v prostredí, trvajú aj niekoľko dní. Vďaka tomuto prístroju to potrvá pár hodín. "Skracuje to analýzu," hovorí profesor Pavol Povinec.
Toto zariadenie nie je iba urýchľovačom iónov, ale aj času.

"Najskôr potrebujeme z pevnej látky alebo z plynu vytvoriť ióny," tvrdí jadrový fyzik FMFI Univerzity Komenského. "Iónový zväzok prechádza od začiatku až na koniec," dodáva jadrový fyzik Jakub Kaizer.

"Podľa toho vieme povedať, z čoho je tá látka zložená," opisuje doktorand Jakub Zeman.

Svetová špička

Urýchľovač CENTA je prvým takýmto zariadením vo východnej Európe a patrí k svetovej špičke. "Patrí medzi top 5 v Európe," dodáva profesor Pavol Povinec.

Peniaze na toto centrum išli z európskych fondov, prispelo a naše Ministerstvo školstva a takisto samotný CERN.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články