Tajomstvo ementálu je odhalené. Diery v syre vytvára slama

Tajomstvo ementálu je odhalené. Diery v syre vytvára slama

BERN / Tajomstvo dier v známom švajčiarskom syre ementál je vyriešená. Na koreň záhady prišli švajčiarski vedci, keď si všimli, že dier je v syre čoraz menej.

Podľa švajčiarského inštitútu Agroscope a ústavu pre výskum materiálov EMPA spôsobujú diery v syre malé čiastočky sena, ktoré padajú do mlieka počas dojenia kráv.

Tieto čiastočky uvoľňujú plyny počas fermentácie, ktoré potom vytvárajú otvory v syre. Záhada, ktorá fascinuje deti aj dospelých je tak konečne vyriešená, oznámil Agroscope.

Tendencia miznutia

Výskumníci zistili, že diery majú tendenciu miznúť, keď sa mlieko odoberá modernou technikou. "Zánik tradičného dojenia a jeho modernejšia náhrada hygienickejšou technikou je príčinou miznutia dier," povedal hovorca Agroscope.

Podľa ústavu už v roku 1917 publikoval americký výskumník William Clark podrobnú rešerš o formovaní otvorov v ementále. Domnieval sa, že diery vznikajú pôsobením oxidu uhličitého, produkovaného baktériami.

Moderní vedci to začali spochybňovať v posledných desiatich až 15 rokoch, keď dospeli k odhaleniu, že dier je menej s nástupom mechanizácie výroby. Vylučovacou metódou usúdili, že k zásadnej zmene došlo v oblasti dojenia.

Častice sena

A od toho už potom viedla cesta k porovnávaniu obsahu mlieka získaného tradičnou a technizovanou metódou. Pri hygienickejšej ceste zistili v mlieku menej častíc sena a mliečnych baktérií, píše portál businessinsider.com.

O syroch s dierami sa vyjadril aj Ľubomír Valíl z fakulty chemickej a potravinárskej technológie:

Zdroj: noviny.sk/businessinsider.com

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla