Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Máte problém s počatím? Týmto mýtom neverte
Zdielať na

Máte problém s počatím? Týmto mýtom neverte

BRATISLAVA / Aj páry, u ktorých na prvý pohľad neexistuje prekážka brániaca splodeniu dieťaťa, si na tehotenstvo musia počkať dlhé mesiace. Niekedy ale stačí spraviť zopár zmien a bábätko sa prihlási. Americká televízia CNN prišla so zoznamom mýtov, s ktorými sa lekári stretávajú najčastejšie.

Problémy s počatím

Jeden zo šiestich párov má problém s počatím. Problémy s otehotnením si ale nevyberajú. Postihujú ľudí všetkých vekových kategórií, rasy aj etnicity. Veľa nešťastných párov ale nedostatočne rozumie svojej plodnosti a faktorom, ktoré ju ovplyvňujú.

Toto sú najčastejšie mýty, ktoré počúvajú lekári od párov, ktorým sa dlhodobo nedarí počať dieťatko.

Partner nemá problém, on už je otcom

Ani mužská plodnosť nie je nekonečná. Závratne sa znižuje už po 40. roku života. Vedci dokonca našli spojitosť medzi vekom otca a autizmom, či schizofréniou. Ako sa zvyšuje vek muža, tak sa znižuje kvalita jeho spermií.

Ženy v mojej rodine mali deti aj po štyridsiatke, takže som v poriadku

Samozrejme, rodinnú anamnézu treba poznať , plodnosť ale neovplyvňuje ani pozitívne ani negatívne.  Podľa amerických výskumov až 11 percent párov má skúsenosti so sekundárnou neplodnosťou, ktorá sa definuje ako neschopnosť páru počať po roku od narodenia prvého dieťaťa. Keď žena dosiahne štyridsiatku, má menej ako päť percentnú šancu, že otehotnie v danom mesiaci. U tridsaťročných žien je táto šanca 20 percent.

Fajčenia sa vzdám až keď otehotniem

Až 13 percent prípadov problémov s plodnosťou súvisí s fajčením. Či tomu veríte alebo nie, viac ako päť cigariet denne vedie k zníženej plodnosti.

Nedarí sa vám otehotnieť? Vyskúšajte tigre! Viac v priloženom videu:

Máme styk do 24 hodín od ovulácie

Keď sa ovulácia skončí, pravdepodobnosť otehotnenia je nulová. Ak chcete zvýšiť svoje šance, milujte sa aj pred aj po ovulácii. V prípade, že je cyklus nepravidelný, treba navštíviť odborníka. Problémy s ovuláciou sú jednou z najčastejších príčin neplodnosti u žien.

Dokým nemám 40, o svoje vajíčka sa báť nemusím

Pri narodení má žena sedem miliónov vajíčok. Ich počet sa už  začiatkom puberty zníži na 400-tisíc. Ako žena starne, počet jej vajíčok sa znižuje. Od dvadsiatky je tento pokles rapídny.

Som v dobrej kondícii, vek moju plodnosť neovplyvní

Zdravé telo a myseľ podporujú plodnosť. Nedokážu ale zvrátiť starnutie vajíčok a spermií. Vek je u mužov aj u žien jednoducho dôležitým faktorom plodnosti.

Moja obezita plodnosť neovplyvňuje

Ak má muž alebo žena nadváhu, hormonálne procesy, ktoré v tele prebiehajú ovplyvňujú ovuláciu alebo produkciu spermií. Až 70 percent žien, ktoré majú problémy s počatím sú obézne. Zníženie váhy o päť až desať percent môže pozitívne ovplyvniť vašu plodnosť.

Len ženy musia užívať suplementy na podporu plodnosti

Je známe, že kyselina listová pomáha predchádzať poškodeniam plodu, ale pozitívne vplýva aj na mužskú plodnosť. Vedci z kalifornskej Univerzity Berkley prišli na to, že nedostatok kyseliny listovej zvyšuje pravdepodobnosť chromozomálnych abnormalít v spermiách.

Sexuálne prenosné choroby ohrozujú zdravie, ale nevplývajú na plodnosť

Ochorenia prenosné pohlavným stykom ovplyvňujú plodnosť rovnako u mužov ako u žien. Tieto choroby vedú k zápalovým procesom, ktoré môžu spôsobiť neplodnosť.

Nezáleží na tom, koľko kávy pijem

Dokonca aj káva ohrozuje vašu plodnosť. Štúdie ukazujú, že pravdepodobnosť počatia je nižšia u žien, ktoré vypijú viac ako jednu kávu denne. Kofeín znižuje plodnosť. Nezabúdajte ani na kofeín v čaji, kolových nápojoch a čokoláde.

Súvisiace články