Zatiahnuté
Bratislava
Emil
31.1.2023
Včely ako odmínovacie čaty
Zdielať na

Včely ako odmínovacie čaty

ZÁHREB / Včely sa osvedčili. A to nielen pri výrobe medu. Včely sa ukázali byť spoľahlivými pomocníkmi pri čistení zamínovaného územia v Chorvátsku a dnes sú už neodmysliteľnou súčasťou tímu. Práve preto odborníci stále cvičia nové roje, aby sa v nasadení nepoľavilo.

Mínu prezradí vytvorením roja

"Na ich tréning stačí 4-5 dní. Je to veľmi rýchle, lacné a jednoduché. Dávame im cukor s pachom výbušniny. Vezmeme ich z úľa, trénujeme ich v stane a sú pripravené," tvrdí včelár Nikola Kezič.

Hmyz dokáže vo vzduchu zachytiť stopy TNT. Nad mínou vytvorí roj, čím ju prezradí. Včely sú tiež akousi skúškou správnosti. Experti ich používajú aj na už odmínovanom území, ako dôkaz, či je naozaj čisté.

Majú pred sebou 650 kilometrov

"Je to vážna vec vyhlásiť územie za odmínované. Na mnohých miestach existuje len podozrenie, že tam míny nastražili. Používame preto klasické metódy aj včely.  Tie nám nakoniec potvrdia, že je dané územie skutočne bezpečné," dodáva včelár.

Projekt sponzoruje Záhrebská univerzita a fondy Európskej únie. Chorvátsko plánuje svoje územie odmínovať do konca roku 2019. Znamená to prejsť ešte plochu s rozlohou 650 kilometrov štvorcových.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články