Europoslanci navrhli zvýšenie rozpočtu. Slovensko musí vyrovnať rozdiely v rámci krajín EÚ

Europoslanci navrhli zvýšenie rozpočtu. Slovensko musí vyrovnať rozdiely v rámci krajín EÚ

BRATISLAVA / Drvivá väčšina Slovenska stále nedosahuje priemer Európskej únie, a preto potrebuje ďalšie peniaze na vyrovnávanie rozdielov. A netýka sa to len Slovenska. V Európskom parlamente sa ozývajú najmä členské krajiny z východnej Európy, aby sa dlhoročný rozpočet neznižoval.

Vyrovnávanie regionálnych rozdielov musí mať aj naďalej prioritu v Európskej únii. Europoslanci preto navrhujú zvýšenie rozpočtu. Ide o sumu takmer 380 miliárd eur, čo je o 50 miliárd viac ako pôvodne navrhla Európska komisia. Rozpočet na vyrovnávanie rozdiel pre roky 2021 až 2027 sa podarilo navýšiť napriek tomu, že do celkového rozpočtu už pôjde menej peňazí. "Na rozdiel od minulých rokov kvôli tomu, že jednak je tu brexit a nevieme či bude riadený alebo neriadený, a to môže spôsobiť naozaj obrovské výpadky finančných prostriedkov," vyjadril sa Vladimír Maňka, z Aliancie socialistov a demokratov. 

Mnohí europoslanci navrhujú tieto výpadky nahradiť, napríklad aj cestou nových daní, čo už "nevonia" každému. "V europarlamente je dosť veľa poslancov odtrhnutých od reality, ktorí jednoducho nechápu, že tie peniaze, ktoré únia má rozdávať, musí najskôr niekto iný zarobiť," povedal Richard Sulík za Európskych konzervatívcov a socialistov. Eurofondy na vyrovnávanie rozdielov bude Slovensko dostávať, kým nebude na úrovni 90% HDP EÚ. "Slovensko ešte stále nie je na tej úrovni, potrebuje pomoc," poznamenal Miroslav Mikolášik z Európskej ľudovej strany. "Mnohé regióny sú na úrovni 75% alebo tesne pod 75% HDP EÚ," dodala Monika Smolková z Aliancie socialistov a demokratov.  

Návrh rozpočtu tak už prešiel Európskym parlamentom ale odobriť ho ešte Rada ministrov. "Ak by klesali prostriedky na kohéziu, tak by sme mali menší nárok na čerpanie európskych zdrojov. Samozrejme pomalšie by dobiehali vyspelejšie krajiny," dodal k téme Ivan Štefanec z Európskej ľudovej strany. 

Europarlament bojuje aj proti teroru. Pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:10 Krimi
05:40 Noviny TV JOJ
06:30 SpongeBob v nohaviciach VIII.
05:35 Súdna sieň
06:50 Súdna sieň
08:20 Adéla ještě nevečeřela
05:50 Najlepší hamburger na svete
06:10 Veľké upratovanie: New York I.
06:55 Tajné životy boháčov IV.
05:25 Ferdo Mravec
06:00 Altair v Hviezdnom kráľovstve
06:10 Albert spoznáva svet
06:35 Napříč časem
08:25 Robin Hood
10:35 Diana