Strana premiéra Johnsona prišla o parlamentnú väčšinu. Hrozia predčasné voľby?

03.09.2019 18:45 Noviny.sk Politika
Strana premiéra Johnsona prišla o parlamentnú väčšinu. Hrozia predčasné voľby? Zdroj: SITA
LONDÝN / Britská vláda premiéra Borisa Johnsona stratila väčšinu v Dolnej snemovni. Stalo sa tak potom, čo Konzervatívnu stranu kvôli nesúhlasu s vládnou brexitovou politikou opustil poslanec Philip Lee. Odchodom tak posilnil stranu opozičných proeurópskych Liberálnych demokratov.

O odchode poslanca Lee informoval spravodajský web BBC. Jeho rozhodnutím tak Johnsonova vláda prišla o väčšinu v snemovni, a to rovno pred kľúčovým rozhodnutím o ďalšom postupe na ceste Británie k brexitu. Strata väčšiny hlasov ale neznamená, že by vláda automaticky padla. 

"Dospel som k záveru, že nie je možné, aby som ako konzervatívny poslanec slúžil svojmu obvodu a svojej zemi v ich najlepšom záujme," vysvetlil svoj odchod Lee. Konzervatívna vláda Johnsona sa podľa jeho slov "agresívne snaží o zdrcujúci brexit a zbytočne ohrozuje živobytie ľudí, a vystavuje Spojené kráľovstvo riziku, že sa rozpadne." Premiérova vláda podľa Leeho tiež podkopáva hospodárstvo a demokraciu, rolu Británie vo svete. 

Hovorca premiéra zároveň vyhlásil, že ak vláda v parlamente prehraje bitku o brexit bez dohody, bude to znamenať predčasné voľby. 

V utorok sa zišli poslanci Dolnej snemovne na prvej schôdzi po letnej pauze. Svojho mandátu sa najskôr ujala liberálna demokratka Jane Doddsová, ktorá v auguste zvíťazila v doplňovacích voľbách. Johnsonovu vládu tým pripravila o jedno kreslo v parlamente a vládnu väčšinu stenčila na jeden hlas. 

Potom, čo Doddsová zložila poslaneckú prísahu a premiér Johnson začal k poslancom hovoriť, prisadol si na lavicu liberálov aj poslanec Philip Lee. Lee bol poslancom Konzervatívnej strany od roku 1992. Od roku 2010 stranu zastupoval v Dolnej snemovni. 

Zdroj: noviny.sk/čtk/BBC

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:00 Krúdovci
10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
08:25 Súdna sieň
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
09:35 Sníček a Dúhalka
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Cesta za pokladom
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část