Jasno
23°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
Kybernetický útok? Polícia odhalila posun vo vyšetrovaní bombových hrozieb
Zdielať na

Kybernetický útok? Polícia odhalila posun vo vyšetrovaní bombových hrozieb

BRATISLAVA / Zatiaľ nie sú dôvody, aby boli vo štvrtok školy zatvorené. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva vnútra SR Lucia Kurilovská. Reagovala tým na bombové hrozby, ktoré v utorok 9. mája prerušili prevádzku škôl. Polícia odhalila posun vo vyšetrovaní.

Podľa predbežných zistení polície išlo v prípade hlásení o bombovej hrozbe o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR.

V utorok bezpečnostné zložky zvažovali možnosť zatvorenia škôl po tom, ako na všetky stupne škôl prišlo vyše 1500 hlásení o bombovej hrozbe. Nové hlásenia už v súčasnosti neprichádzajú. "Ďakujeme všetkým riaditeľom, učiteľom a zamestnancom škôl za zodpovedný prístup a pomoc pri zvládaní krízovej situácie. Policajnému zboru patrí vďaka za profesionálne nasadenie, podporu a spoluprácu," povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Minister zdôraznil potrebu ochrany voči hybridným hrozbám

Zároveň sa poďakoval rodičom za pochopenie a dôveru. Rezort školstva je v kontakte s políciou a ministerstvom vnútra. Situáciu monitoruje a je pripravený robiť všetky potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti a integrity vzdelávacieho systému na Slovensku.

Útoky tohto typu podľa ministra jasne ukazujú, prečo je nevyhnutné zvyšovať odolnosť štátu voči hybridným hrozbám. "Charakter útokov tohto typu je výzvou, pretože môžu vyvolať strach, spôsobiť škody či prerušiť vzdelávanie detí," zdôraznil. Rezort školstva bude podľa neho plniť záväzok z programového vyhlásenia vlády o zvyšovaní odolnosti voči hybridným hrozbám. "Od apríla napríklad na ministerstve funguje útvar strategickej komunikácie, chystané investície do digitálnej infraštruktúry škôl sa zamerajú aj na oblasť kybernetickej bezpečnosti," uzavrel odbor komunikácie MŠVVaM.

Deti sa vrátia do škôl

Tajomníčka uistila, že rezort vnútra i ministerstvo školstva sa dôsledne zaoberajú situáciou. "Zatiaľ, ako sme sa rozprávali aj s predstaviteľmi rezortu školstva, nie je taká situácia, aby deti vo štvrtok nemali ísť do školy," uviedla Kurilovská. Potvrdila, že v utorok boli uskutočnené všetky prehliadky. "Musím potvrdiť, že sme celkovo zaznamenali vyše 1300 varovných mailov a bombových ohrození, ktoré sa týkali škôl," informovala.

"Dnes sa, našťastie, nič nedeje, no operatíva je, samozrejme, v pohotovosti," upozornila pred začiatkom kovania kabinetu. Utorkové hrozby varovali pred bombami nielen na školách, ale aj v budovách bánk či predajniach elektrotechniky.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy