Skoro jasno
24°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Je potrebné hovoriť o podiele nočnej práce, tvrdí Robert Fico
Zdielať na

Je potrebné hovoriť o podiele nočnej práce, tvrdí Robert Fico

Google News Button Sledovať správy

KRUŠOVCE / Robert Fico zo utorka na stredu 1. mája odpracoval nočnú zmenu v závode v topoľčianskom okrese. Uviedol, že je potrebné hovoriť so zamestnávateľmi o podiele nočnej práce na Slovensku, ktorý je najvyšší v rámci Európskej únie a rokovať aj o nočných príplatkoch.

"Klobúk dole pred všetkými zamestnancami," zhodnotil po skončení zmeny v závode na produkciu svetelných systémov a elektroniky so zhruba 3000 zamestnancami. Pracoval pri komponentoch do svetlometov a ocenil pracovné nasadenie kolektívu pracovníčok. Pred začatím zmeny sa stretol aj manažmentom závodu. 

Vláda má podľa neho záujem zvyšovať minimálnu mzdu a podľa jej zámeru by v rokoch 2026 až 2027 mala dosiahnuť 1000 eur. "Na minimálnu mzdu sú naviazané ďalšie príplatky, vrátane príplatku za prácu v noci. Ak zostanú na minimálnu mzdu naviazané, tak budú rásť s ňou," povedal.

Zamestnávatelia by mali nočnú prácu prehodnotiť

Druhá možnosť je podľa jeho vyjadrenia odčleniť tieto veličiny a nájsť v spolupráci so zamestnávateľmi iný parameter. "Takže nateraz stúpa s minimálnou mzdou aj príplatok za nočnú prácu a myslí si, že ľudia si ho zaslúžia. Mňa po zmene bolí celý človek," doplnil. 

Podiel nočnej práce na Slovensku je v porovnaní s ostatnými krajinami vysoký a podľa Fica sú odvetvia, kde sa nemôže prevádzka zastaviť. No sú aj také, kde by zamestnávatelia mohli túto prácu prehodnotiť a upustiť od nočných zmien zamestnancov. "Chápem, existuje nejaká miera únosnosti, nechceme urobiť nejaké rozhodnutia a opatrenia, ktoré by poškodzovali slovenskú ekonomiku," doplnil.

Pozrite si celú tlačovú besedu Roberta Fica:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy