Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Od 14. marca sa uvoľňujú opatrenia. Rúšok a respirátorov by sme sa mohli zbaviť najskôr koncom marca
Zdielať na

Od 14. marca sa uvoľňujú opatrenia. Rúšok a respirátorov by sme sa mohli zbaviť najskôr koncom marca

BRATISLAVA / Aj napriek tomu, že včera u nás pribudlo 13-tisíc nových prípadov, protipandemické opatrenia sa budú uvoľňovať. Rozhodli o tom dnes ministri na rokovaní vlády. Od 14.marca už nebudú platiť obmedzenia na hromadných podujatiach. Respirátorov sa ešte nezbavíme.

"Klesajú počty pozitívne testovaných osôb, ako aj počet pacientov v nemocniciach aktuálne je niečo cez 2 500 pacientov v slovenských nemocniciach," povedal riaditeľ Inštitútu zdravotníckych analýz MZ SR Matej Mišík. Klesol i počet pacientov, ktorí potrebujú ventiláciu. Znížil sa i počet výjazdov záchraniek k pozitívnym. Z uvedených dôvodov sa ministri na vláde zhodli na uvoľňovaní opatrení. 

"Rušia sa obmedzenia, čo sa týka kapacity alebo metrov štvorcových," uviedol Mišík. Kapacitné obmedzenia nebudú už platiť vo fitness či wellnes centrách. Potešia sa i majitelia prevádzok, ktorí budú môcť mať otvorené aj po polnoci. Od 14.marca začne platiť režim základ. "Nebude potrebné kontrolovať ani status očkovania či testovania," povedal Mišík. 

Končí aj päťeurové testovanie v nemocniciach. "Potrebujeme aj v nemocniciach uvoľniť kapacity personálu, tak aby sme ich mali pripravených na ďalšie výzvy," uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V súvislosti s utečeneckou krízou rezort zdravotníctva zatiaľ testovacie centrum na hraniciach s Ukrajinou zriadiť neplánuje. V súčasnej situácii to podľa ministra Lengvarského nemá význam. "Áno, niektoré entity alebo krajiny vyžadujú antigénové testovanie. Ale v princípe tieto opatrenia budeme ponúkať hlavne očkovaným ľuďom, ktorí tu ostanú," dodal Lengvarský. Šéf rezortu zdravotníctva dodáva, že pozitivita testov je vysoká a treba ju brať na vedomie. Týždenne je viac ako jedno percento populácie testované pozitívne.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy