Krajiny EÚ môžu otvoriť svoje hranice pre tretie krajiny. Ako bude postupovať Slovensko?

Krajiny EÚ môžu otvoriť svoje hranice pre tretie krajiny. Ako bude postupovať Slovensko?

BRATISLAVA / Od 1. júla pribudli na zoznam v rámci otvárania hraníc aj niektoré štáty 3. krajín. Títo občania mimo EÚ a Schengenskej zóny budú môcť slobodne vstúpiť na územie Slovenska. Jednotlivé európske krajiny sa ale môžu slobodne rozhodnúť, či a pre koho hranice otvoria. Pozrite si zoznam krajín, ktoré pribudli.

Ako informoval štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus Európska únia by nemala otvárať "dvere" krajinám, ktoré nie sú na spoločnom zozname.

  • Pozrite si zoznam 14 + 1 krajín, ktoré môžu vstúpiť na naše územie: 
    Alžírsko, Austrália, Čierna Hora, Gruzínsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Srbsko, Thajsko, Tunisko a Uruguaj.
  • Povolenie dostali aj občania tzv. európskych mikroštátov: Andorra, Monako, Vatikán a San Maríno.

"Plus jedna je Čína ??, ktorá sa ako pätnásty štát môže neskôr na tomto zozname ocitnúť pod podmienkou reciprocity. Teda keď zruší obmedzenia týkajúce sa európskych občanov vstupujúcich do Číny," vyjadril sa štátny tajomník rezortu zahraničia Klus. 

Podľa slov Klusa výber štátov závisel od toho, či daná krajina zvláda pandémiu COVID-19 aspoň tak dobre ako ju v priemere zvládame my v EÚ. "Na to slúžia objektívne kritériá ako počty nových prípadov, rozsah testovania či liečby, ale aj otázka dôveryhodnosti a dostupnosti epidemiologických dát. Každé dva týždne sa bude zoznam aktualizovať podľa vývoja situácie v jednotlivých krajinách. EÚ od týchto takzvaných bezpečných tretích krajín očakáva, že tiež zrušia svoje zákazy pre Európanov,"  pokračoval Klus. 

Postup Slovenska bude iný

Vo štvrtok 2. júla má zasadať Ústredný krízový štáb SR, ktorý rozhodne aj o vnútorných hraniciach napríklad k Taliansku, Holandsku, Španielsku. Konzílium odborníkov tiež môže rozhodnúť o tom, či pre niektorú z vyššie uvedených krajín hranicu neuzatvorí. "Vzhľadom na aktuálny vývoj v Európe aj vo svete totiž ešte nenastal čas otvoriť brány Európy úplne dokorán. Nesmieme hazardovať s tým najcennejším, čo máme," dodal Klus. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

TV Program

09:45 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:35 Stratené duše III.
10:55 Keď je pečenie umenie IV.
11:30 Keď je pečenie umenie IV.
09:40 Divoké kone
11:05 C.S.I.: Kriminálka Miami III - pilot
12:55 Kosti VI.
10:40 Okido I.
10:55 Pat a Mat
11:05 Rapotáčik 2
10:05 Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni
11:50 Růžový a černý
13:45 Moje druhá šance