Oblačno
24°
Bratislava
Ferdinand
30.5.2023
Parlament schválil lokalizáciu telefónov
Zdielať na

Parlament schválil lokalizáciu telefónov

BRATISLAVA / Vláda využije pomerne citlivé dáta od telekomunikačných operátorov, aby zistila, s kým sa ľudia s ochorením Covid-19 stýkali a či dodržiavajú domácu karanténu. K takýmto údajom mali doteraz prístup len policajti, či tajné služby a aj oni na ich využitie potrebovali súhlas súdu. Opozícia hovorí o špicľovaní, koalícia o nevyhnutnom opatrení, ktoré pomohlo v boji s koronavírusom v zahraničí.

Igor Matovič ešte pred vymenovaním do funkcie premiéra navrhoval v súvislosti s koronavírusom sledovanie pohybu telefónov. Jeho idea dnes naberá reálne kontúry. Cieľom tohto opatrenia má byť zamedzenie šíreniu koronavírusu a monitorovanie nakazených.Sledovať by sa mala poloha  ľudí vďaka spolupráci s telekomunikačnými operátormi a Úradu verejného zdravotníctva.  

V parlamente sa tak počas predloženia novely  zákona v superrýchlom konaní o elektronických službách rozvírila búrlivá diskusia. Poslanec Robert Fico tieto opatrenia označil za najhrubšie porušenie ľudských práv. Tento návrh je podľa neho "špehovacím zákonom".

"Každý občan SR by mal vedieť, že ak prejde v takom znení, ako ho predkladá vláda, tak nikto z nás od tohto okamihu si nemôže byť istý tým, čo telefonuje, čo si píše cez sms-ky. Toto všetko bude mať vláda pod vedením človeka z Trnavy k dispozícii,“ vyhlásil Fico s tým, že to nemá nič spoločné s koronavírusom.

Exministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) uviedla, že bývalá vláda rozhodla o vývoji aplikácie, ktorá mala slúžiť na identifikáciu nositeľa koronavírusu. Aplikácia by umožnila zistiť, s kým sa nositeľ koronavírusu stretol za posledných 14 dní vo vzdialenosti do desať metrov a že s takouto osobou strávil približne desať minút. Ak by vláda podľa Sakovej schválila povinnú inštaláciu tejto aplikácie, pre Úrad verejného zdravotníctva je informácia, s kým sa nositeľ koronavírusu stýkal za posledných 14 dní, dôležitejšia ako "informácia, s kým hovoril, čo si písal alebo nedajbože, o čom telefonoval".

Ondrej Dostál v parlamente dnes predniesol pozmeňujúci návrh zákona o podmienkach poskytnutia údajov od telekomunikácií. V novele stojí, že údaje o sledovaných sa budú spracúvať v anonymnej podobe a výlučne v rozsahu potrebnom v záujme ochrany zdravia. Ako povedal poslanec Juraj Šeliga, nebude  sa jednať o aktívne sledovanie ľudí  ale len o ich spätné  sledovanie."Telekomunikačný úrad, bude ÚVZ odovzdávať len údaje o polohe a len o mene a priezvisku." dodal.  Ministerka spravodlivosti Kolíková však tvrdí, že vychádza z modelu aplikácie z Českej republiky a z požiadaviek tímu, ktorý viedol aj expremiér Peter Pellegrini. "Sme citliví k demokracií, sme citliví k právnemu štátu..."  dodala Kolíková. Ako bude vyzerať samotná aplikácia ešte stále nie je známe.

Poslanci opozície však kritizovali nepripravenosť novely zákona a žiadali ju stiahnuť. Vyjadrili pochybnosti s anonymitou a spracovaním databáz. "Predložený a schválený návrh zákona umožňuje aj zisťovať to, kto s kým telefonue, SMS-kuje alebo mailuje. "  povedal poslanec Erik Tomáš (Smer-SD).Podľa bývalého premiera mal takýto krok prísť keď tak až po vyhlásení núdzového stavu. "A keď vyhlási núdzový stav na území celého Slovenska, vtedy máme právo obmedzovať nejaké slobody a práva občanov."  

Otázne je vraj aj to, nakoľko je lokalizovanie mobilnými operátormi presné. "Napríklad na dedinách sú tie stanice riedke. A preto tam sa lokalizuje človek s presnosťou v 2 až 10km. Tak skutočne netuším, aký účel by malo toto opatrenie splniť." konštatoval Tomáš. Poslanec za stranu Smer-SD  dokonca navrhol využiť monitorovacie náramky na sledovanie, pre tých, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Iný názor má ale predseda parlamentu Boris Kollár: "Digitálnou technilógiou, umelou inteligenciou zhromažďovali údaje. Aby ich vedeli otestovať, prípadne izolovať alebo dať do karantény. Toto je jediný spôsob ako sa to dá zvládnuť."   


Úrad verejného zdravotníctva  bude môcť zbierať tieto lokalizačné údaje iba počas mimoriadnej situácie a uchovávať ich bude môcť iba do konca tohto roka. ​

Vláda prišla  s prvými sociálnymi opatreniami. Pozrite si video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy