Prestížny Zlatý žobrák tento rok zavítal aj na strechu či do väznice

Prestížny Zlatý žobrák tento rok zavítal aj na strechu či do väznice

KOŠICE / Košice sú aktuálne dejiskom prestížneho podujatia s názvom Zlatý žobrák. Okrem toho, že ide o postavičku opradenú legendami, od roku 1995 je to aj festival. Zlatý žobrák začínal ako festival lokálnych televízií pred 25. rokmi, dnes ponúka jedinečné a málo známe filmy z celého sveta. Niektoré premietali aj na netradičných miestach, a to na streche, ale tiež aj vo väzení.

Jubilejný 25. ročník bol unikátny aj záujmom. Prihlásilo sa viac ako 3 400 filmov zo 115 krajín sveta. Len tristo filmov prišlo z Indie, ale tiež z Iránu. Ďalšie zo Spojených štátov, Saudskej Arábie, Jordánska či z Portorika. Pred medzinárodnú porotu sa ale z vyše 3000 dostalo po výbere len 66 z nich. "Návod sme si pýtali od partnerského festivalu z Frankfurtu, ktorým sa stalo to isté minulý rok. Poradili nám, že na začiatku treba jednu veľkú porotu, tá to presituje a filmy, ktoré vyjdu z predvýberu dať finálnej porote," uviedla riaditeľka festivalu Zlatý žobrák Eva Děkanovská. 

Filmy premietajú aj pre verejnosť a zdarma. Divácky najúspešnejší je Oymyakon. Ten v rámci festivalu premietali napríklad aj na streche či za múrmi väznice. "To už bol štvrtý ročník a oni si to veľmi vážia, že ich nepodceňujeme a že im posielame filmy, ktoré sú náročnejšie," dodala Děkanovská.

Spestrením jubilejného festivalu je výstava fotografií, ktorá mapuje jeho 25-ročnú históriu. Porota, ktorá hodnotí filmy je ako každý rok medzinárodná. Víťazov sa dozvieme v sobotu počas festivalového gala večera.

V Košiciach bol nedávno ďalší prestížny filmový festival Art Film Fest. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Dieťa Bridget Jonesovej
23:20 Zvrhlé mníšky
01:25 Dorian Gray
20:45 12 kôl: Opäť v akcii
22:45 HROBÁRI
23:25 Tvrďas
22:00 Hawaii 5.0 VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Plastické operácie: Znetvorení prírodou I.
22:35 Zabi nudu! II.
22:40 Dobrodružstvá Bolka a Lolka
22:50 Volám sa Caillou V.
21:55 Kouzelná orchidej
23:30 Překvapení
01:10 Špión, který mi dal kopačky