Prestížny Zlatý žobrák tento rok zavítal aj na strechu či do väznice

Prestížny Zlatý žobrák tento rok zavítal aj na strechu či do väznice

KOŠICE / Košice sú aktuálne dejiskom prestížneho podujatia s názvom Zlatý žobrák. Okrem toho, že ide o postavičku opradenú legendami, od roku 1995 je to aj festival. Zlatý žobrák začínal ako festival lokálnych televízií pred 25. rokmi, dnes ponúka jedinečné a málo známe filmy z celého sveta. Niektoré premietali aj na netradičných miestach, a to na streche, ale tiež aj vo väzení.

Jubilejný 25. ročník bol unikátny aj záujmom. Prihlásilo sa viac ako 3 400 filmov zo 115 krajín sveta. Len tristo filmov prišlo z Indie, ale tiež z Iránu. Ďalšie zo Spojených štátov, Saudskej Arábie, Jordánska či z Portorika. Pred medzinárodnú porotu sa ale z vyše 3000 dostalo po výbere len 66 z nich. "Návod sme si pýtali od partnerského festivalu z Frankfurtu, ktorým sa stalo to isté minulý rok. Poradili nám, že na začiatku treba jednu veľkú porotu, tá to presituje a filmy, ktoré vyjdu z predvýberu dať finálnej porote," uviedla riaditeľka festivalu Zlatý žobrák Eva Děkanovská. 

Filmy premietajú aj pre verejnosť a zdarma. Divácky najúspešnejší je Oymyakon. Ten v rámci festivalu premietali napríklad aj na streche či za múrmi väznice. "To už bol štvrtý ročník a oni si to veľmi vážia, že ich nepodceňujeme a že im posielame filmy, ktoré sú náročnejšie," dodala Děkanovská.

Spestrením jubilejného festivalu je výstava fotografií, ktorá mapuje jeho 25-ročnú históriu. Porota, ktorá hodnotí filmy je ako každý rok medzinárodná. Víťazov sa dozvieme v sobotu počas festivalového gala večera.

V Košiciach bol nedávno ďalší prestížny filmový festival Art Film Fest. Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:10 NAŠI II.
16:50 NAŠI II.
17:30 NOVINY
15:40 Profesionáli II.
16:40 Simpsonovci XXI.
17:10 Simpsonovci XXI.
15:50 Tlkot srdca
16:45 Klamári I.
17:45 Súdna sieň
16:05 Malý Elvis a priatelia
16:35 Sníček
16:45 Okido II.
15:10 Útěk z polygamie
16:45 Náhradnice
18:25 Cesta za snem