Najstarší Slovák žijúci v Dubline. Írsky pas má už viac ako sedemdesiat rokov, no stále sa cíti byť viac Slovákom

Najstarší Slovák žijúci v Dubline. Írsky pas má už viac ako sedemdesiat rokov, no stále sa cíti byť viac Slovákom

DUBLIN / Teraz sa vyberieme na návštevu Jozefa Veselského, najstaršieho Slováka žijúceho v írskom Dubline. Joe, ako mu hovoria jeho blízki, pochádza z Trnavy a v minulosti úspešne reprezentoval Česko-slovensko v stolnom tenise. Aj v úctyhodnom veku 100 rokov je v dobrej kondícii.

Joe Veselský má zvláštny dar. Napriek svojmu vysokému veku je stále svieži a aktívny. V Dubline žije už 70 rokov a má aj írsky pas, ale stále sa cíti viac Slovákom."Keď sledujem futbal medzi Írskom a Slovenskom, tak držím palce Slovensku," hovorí Joe Veselský. 

Joe sa narodil v Trnave týždeň pred vznikom Prvej ČSR. Vždy mal rád šport, najviac ho bavil stolný tenis, za ktorý získal aj vzácne kovy. "To som bol druhý na majstrovstvách Slovenska," poznamenáva. 

Dve totality, ktoré sa vystriedali v Československu, však poznačili aj jeho život. "Prišla štátna bezpečnosť, rozobrali celý byt, tak sme sa rozhodli cez noc, že odídeme," konštatuje Joe Veselský. Spomína, že z domu si stihol zobrať iba dve veci. "Mašinu na kávu a písací stroj," dodáva. 

Naďalej verný športu

V Írsku sa Joe venoval obchodovaniu, aj naďalej však zostal verný športu. Najprv ako tréner a neskôr ako funkcionár. "Bol som 20 rokov kapitánom írskeho mužstva a ešte stále som zástupca šéfa futbalového mužstva," vysvetľuje Veselský. 

Dnes tento takmer 101-ročný džentlmen nechýba na žiadnej z dôležitých spoločenských akcii. Stolno-tenisový súboj nikdy neodmietne a svoje kvality preukázal aj pri našej návšteve.

Nejde však o jediného zaujímavého muža menom Joe. Tento sa môže stať americkým prezidentom a pritom korene má na Slovensku. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Dračie srdce 4: Bitka o srdce
10:30 Dcéra čarodejnice: Hadí dar
12:35 Anjel strážny
09:25 Jastrabia žena
12:00 Honba za drahokamom
14:30 Nožnicovoruký Edward
10:00 Prvé oddelenie
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
10:35 Okido I.
09:30 Kincsem
11:40 Skoro dospělá
13:20 On je fakt boží!