Pod povrchom Mesiaca sa nachádza tajomná masa kovu

Pod povrchom Mesiaca sa nachádza tajomná masa kovu

BRATISLAVA / Pod povrchom v strede Mesiaca je mohutná masa tajomnej kovovej hmoty a astronómovia zatiaľ nevedia presne, o čo ide. Predpokladajú však, že pred miliardami rokov narazilo nejaké vesmírne teleso do Mesiaca a okrem vytvorenia kráteru na jeho povrchu sa zjavne niečo dostalo aj pod povrch.

Výskum bol zverejnený v magazíne Geophysical Research Letters a hovorí o tom, že na Mesiaci v okolí panvy Južný pól-Aitken sa nachádza hmota s odhadovanou hmotnosťou 2,1 kvintiliónov teda 2,100,000,000,000,000,000 kilogramov.

Autor článku Peter B. James hovorí: "Predstavte si hromadu kovu 5x väčšiu ako Veľký ostrov na Hawaii, zahrabanú pod zem. Približne tak odhadujeme hmotu, ktorú sme odhalili."

Podľa portálu CNN využili výskumníci rôzne údaje pochádzajúce z vesmírnych korábov, ktoré merajú gravitáciu v okolí Mesiaca a porovnali ich s mapami a zábermi povrchu Mesiaca. Výsledkom je odhalenie kovovej masy, ktorej pôvod je zatiaľ neznámy.

James a jeho tím predpokladajú, že ide o zvyšky asteroidu, ktorý približne pred 4 miliardami rokov po náraze do Mesiaca vytvoril kráter.

Pokiaľ je to naozaj tak, vedci práve objavili stroj času - a možnú zlatú baňu - umožňujúci študovanie dejín vesmíru. Kov ako aj celý priestor kráteru by mohol pomôcť objasniť okolnosti dopadu asteroidu a prezradiť informácie o stave slnečnej sústavy v danom čase.   

"Panva je jedným z najlepších prírodných laboratórií na študovanie katastrofických dopadových javov, pradávneho procesu, ktorý vytváral všetky skalnaté planéty a mesiace, ktoré dnes vidíme," povedal James.O Mesiaci sa dozvedáme vďaka veda stále viac a viac. A to ešte na jeho povrchu nestoja základne, kde budú môcť žiť a pracovať vedci:

Zdroj: noviny.sk/CNN

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

21:45 INKOGNITO
22:40 S PRAVDOU VON
00:10 Myšlienky vraha II.
20:25 Veľká hra
23:30 18 ROKOV S TV JOJ
23:35 OKTAGON MAGAZÍN
22:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas III.
22:55 ŽREBOVANIE
23:10 Kravaťáci VII.
22:05 Kúzlovanie
22:20 Rev a motoroví miláčikovia I.
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:10 Pád Bílého domu
00:05 Dobrodruh Flynn
01:40 Švadlena