Agent s krycím menom Samo mal preniknúť do rádia. ŠtB si ho pred tajnou úlohou preverovala

Agent s krycím menom Samo mal preniknúť do rádia. ŠtB si ho pred tajnou úlohou preverovala

BRATISLAVA / Odhalili sme agenta komunistickej tajnej služby, ktorého Štátna bezpečnosť koncom 80. rokov vyslala do Nemecka. Jeho úlohou bolo preniknúť do vtedy nepriateľského Rádia Slobodná Európa. Agent s krycím menom Samo mal pred sebou sľubnú kariéru, ktorú ukončila až Nežná revolúcia.

Ako vyzeral život komunistického agenta, ktorý sa najprv zamiešal medzi bratislavských ochranárov, prezrádzajú dokumenty bývalej štátnej bezpečnosti. Tento agent mal špeciálne poslanie a na jeseň roku 1988 opustil Československo. "Musel byť vyškolený na spravodajskú činnosť, musel prejsť psychologickými testami," povedal Michal Miklovič zo sekcie dokumentácie Ústavu pamäti národa. 

ŠtB si dôkladne overila, či je oddaný režimu a ešte pred vyslaním agenta Sama do Nemecka sledovala jeho súkromný život. Potom čo agent získal dôveru riadiacich pracovníkov rozviedky, mohol odísť do Mníchova. Nasadený bol proti Rádiu Slobodná Európa a takzvanej slovenskej separatistickej emigrácii.
"Agentovi sa podarilo nakontaktovať na relevantné osoby v Nemecku vo vzťahu k Rádiu Slobodná Európa, čo bol jeho spravodajský zámer," uviedol Miklovič.

Podľa dokumentov agent Samo prišiel do kontaktu s dvoma redaktormi česko-slovenskej redakcie Rádia Slobodná Európy, u ktorých si ale nezískal prílišnú dôveru. "Stalo sa to po až pred koncom komunistického režimu, takže k samotnému spravodajskému rozpracovaniu nestihlo prísť. Ale ten zámer, s ktorým bol vysielaný sa napĺňal podľa očakávania," povedal Miklovič.

Agent Samo bol po celý čas v utečeneckom tábore a privyrábal si prácou na čierno, politický azyl nakoniec nedostal. "Po páde komunistického režimu ešte existovala idea využívať tajného spolupracovníka proti nemeckej spravodajskej službe, ale ešte behom 1990 roku s ním bola tajná spolupráca ukončená," uviedol Miklovič. V Nemecku sa ale nestratil. Podľa dokumentov mal kontakty v kriminálnom prostredí Mníchova, v ktorom sa údajne dobre orientoval.

Pozrite si archívnu reportáž.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:30 Dcéra čarodejnice: Hadí dar
12:35 Anjel strážny
14:25 Víchor
09:25 Jastrabia žena
12:00 Honba za drahokamom
14:30 Nožnicovoruký Edward
10:00 Prvé oddelenie
10:45 Nákupné maniačky
11:55 UHÁDNI MÔJ VEK
10:35 Okido I.
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:20 Arthur a Minimojovia
09:30 Kincsem
11:40 Skoro dospělá
13:20 On je fakt boží!