Polojasno
16°
Bratislava
Berta
2.7.2022
Schudnem, prestanem fajčiť, naučím sa cudzí jazyk. Ako úspešne splniť novoročné predsavzatia?
Zdielať na

Schudnem, prestanem fajčiť, naučím sa cudzí jazyk. Ako úspešne splniť novoročné predsavzatia?

BRATISLAVA / Okamžite schudnem, naučím sa španielsky, našetrím na byt, zabehnem maratón, prestanem fajčiť a nájdem si novú prácu a tisíc ďalších vecí k tomu. Január je mesiacom novoročných predsavzatí a február väčšinou mesiacom odsunutia predsavzatí na najbližší január. Lenže nemusí to tak byť, existuje totiž metóda Kaizen.

Medóda Kaizen reflektuje postupné metódy zmeny. Ľudia sa podľa odborníka totiž menia najmä vtedy, keď nie sú na zmenu pripravení. "Metoda Kaizen pozostáva z toho, že jednotlivci sa pripravujú na zmenu," uviedol psychológ Robert Krause. Nie je ale vraj problém urobiť zmenu, ale ju udržať.

Pri novoročných predsavzatiach sú ľudia namotivovaní, ale vnútorne nerozumejú, prečo by sa mali zmeniť. "Nie je problém ísť si zabehnúť prvého januára, ale pokračovať v tom aj v nasledujúcich dňoch," povedal Robert Krause. Ako odborník uviedol, nie je podstatné, hneď prvého januára ísť behať, stačí vyjsť von a následne druhého zabehnúť 20 sekúnd a následne tretieho 30 sekúnd, ale ostupnými krokmi sa dopracovať k cieľu. Ľudia sa mnohokrát menia z dvoch dôvodov. Buď ich to emočne bolí alebo majú vysoké ciele.

​V prvom kroku metódy Kaizen je dôležité nájdenie vnútorných dôvodov, prečo chcem napríklad prestať jesť sladkosti. "Častokrát ľudia totiž chcú prestať jesť sladkosti, ale v skutočnosti chcú prestať s úplne niečim iným," objasnil psychológ. Dôležité je teda opýtať sa samého seba, prečo si dávam predsavzatie. 

Jedným z typických predsavzatí je skončiť s fajčením. Mnohí ľudia, ale tvrda, že sa s tým dá skončiť len radikálnym sekom. Môže byť toto rozhodnutie udržateľné, ale mnohokrát si ľudia povedia, že je to ich posledná cigareta, ale opak je pravdou. "Metóda Kaizen hovorí, že keď si postupne začnem vytvárať nový návyk, môže mi byť pomocným činiteľom pri odstránení starého," povedal Robert Krause.

Niektoré výskumy tvrdia, že na zmenu treba dodržiavať nový zvyk 21 dní, ale iné tvrdia, že to závisí od viacerých faktorov. Môže ale dôjsť k opätovnému relapsu a preto je dôležité, aby mal človek jasno v tom, prečo to robí. Rovnako ľudia používajú takzvaný sociálny záväzok, čiže sa zveria so svojim predsavzatím niekomu druhému. "Do istej miery je to motivujúce, ale môže to byť aj len o tom, že presúvam zodpovednosť na druhých ľudí, než na seba samého. Z hľadiska výskumov táto vonkajšia motivácia ale nie je natoľko efektívna, ako tá vnútorná," dodal psychológ. 

Súvisiace články