Horolezectvo a divadlo, unikátna slovenská kombinácia

Horolezectvo a divadlo, unikátna slovenská kombinácia

SPIŠSKÁ NOVÁ VES / Náš kolega Jožo Kubáni zvyčajne prináša reportáže z tatranských štítov. Tentokrát sa ale vybral do divadla, aj keď ani to nebolo štandardné divadelné predstavenie. Je to totiž divadelná hra o horolezectve. Zrejme je jediná svojho druhu a vznikla na Slovensku.

Podľa knihy Čínsky Maharadža vznikla unikátna divadelná monodráma o vnútorných bojoch poľskej horolezeckej legendy Wojtecha Kurtyku, ktorý chcel sólo, bez istenia, vyliezť cestu Čínsky Maharadža. Herec Peter Čižmár nie je lezec, ale zahral ho tak, že mu diváci uverili každé slovo, každý pohyb. 

"Myslím si, že ten text je dosť univerzálny, nie je to len pre horolezcov. Myslím si, že také vzmáhanie sa s nejakým problémom životným alebo ťažkou úlohou to je vec každého človeka," hovorí Peter Čižmár.

Pravdou ale je, že veľkú časť publika tvorili práve horolezci. 

"Tiež som nevedel, čo ma čaká, že čo tam bude o tom horolezectve," hovorí horolezec a horský záchranár Erik Rabatin. "Ale nakoniec fakt to najdôležitejšie, čo horolezec rieši, je hlava."

Erik Rabatin vyliezol veľa ťažkých ciest, medzi nimi aj El Capitan v Spojených štátoch.

"To sólo lezenie je úplne špecifické," dodáva Erik Rabatin. Pri výstupe bez istenia človek neurobí chybu. Alebo iba jednu. Kurtyka ju neurobil, ešte žije. A vďaka jeho hre sa dozvedáme, že aj tí najlepší a najextrémnejší lezci sú len ľudia - so strachmi a radosťami.

Láska k horám a lezeniu začína už v útlom detstve:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:25 Súdna sieň
09:05 Súdna sieň
10:05 Súdna sieň
08:45 Simpsonovci VI.
09:15 Simpsonovci VI.
10:00 MACGYVER: NOVÉ ČASTI I.
08:05 Panelák
09:30 JAG IV.
10:50 Hawaii 5.0 VII.
08:50 Barbapapa I.
09:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
09:10 Zubor Pompík
08:30 Královský víkend
10:15 Bobule
12:00 Náhradní plán