Parlament schválil definíciu antisemitizmu

Parlament schválil definíciu antisemitizmu

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Parlament hlasmi 112. poslancov súhlasil s pracovnou definíciou antisemitizmu, ktorú vypracovala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu (IHRA). Podľa nej je „antisemitizmus také vnímanie Židov, ktoré sa môže prejaviť ako nenávisť k Židom. Rétorické a fyzické prejavy antisemitizmu sú namierené proti židovským alebo nežidovským jednotlivcom a/alebo ich majetku, proti inštitúciám židovskej komunity a náboženským ustanovizniam“.

Terčom takýchto prejavov môže by podľa navrhovaného uznesenia štát Izrael, chápaný ako židovské spoločenstvo. Ale kritiku Izraela podobnú tej, aká býva vznesená proti akejkoľvek inej krajine, nemožno považovať za antisemitskú. Antisemitizmus často obviňuje Židov z konšpirácie poškodzujúcej ľudstvo a často sa používa na obviňovanie Židov z „toho, prečo veci nefungujú“. Je vyjadrený v hovorenom a písanom prejave, vizuálnych formách a konaní a používa škodlivé stereotypy a negatívne charakterové črty.

Návrh predložil predseda NR SR Andrej Danko. Národná rada SR zároveň odporúča vláde, aby vykonala analýzu právneho poriadku Slovenskej republiky a v prípade potreby pripravila legislatívne návrhy príslušných právnych predpisov tak, aby v činnosti a pri rozhodovaní orgánov verejnej moci Slovenskej republiky bola rešpektovaná uvedená definícia. Zákonodarný zbor tiež odporúča vláde, aby aktívne prispievala k zaisteniu bezpečnosti židovských občanov a židovských náboženských, vzdelávacích a kultúrnych priestorov prostredníctvom dôkladnej a štruktúrovanej konzultácie a dialógu so židovskou náboženskou obcou, organizáciami občianskej spoločnosti a príslušnými verejnými inštitúciami bojujúcimi proti všetkým formám diskriminácie. Vláda sa má rovnako podieľať na úsilí Národnej rady Slovenskej republiky pri kultivovaní diskusie vo verejnom priestore, ktoré za každých okolností bude odsudzovať antisemitské a nenávistné vyjadrenia i prejavy a bude prinášať racionálne protiargumenty.

Danko ako predkladateľ návrhu uviedol, že cíti povinnosť prijať takéto uznesenie, pretože ho trápi situácia v NR SR. „Ako predseda NR SR musím ctiť každú stranu zvolenú do NR SR. Ale niektoré témy sa nesmú používať na politický boj. Ak strana má problém s holokaustom, antisemitizmom, nepatrí na slovenskú politickú scénu. Nám sa nebudete smiať do očí. Nám nebudete hovoriť, že neviete robiť s počítačom. Nezneužívajte tému antisemitizmu,“ vyzýval Danko poslancov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Po útokoch na muža s tradičnou židovskou pokrývkou hlavy vyšli do ulíc ľudia protestujúci proti prejavom antisemitizmu:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

08:50 Harry a Meghan – Kráľovská romanca
11:00 Ladíme 2
13:30 Neserte nám pestúnku
07:45 Bláznivá olympiáda
10:10 Superpolicajti z Miami
12:35 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
09:35 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
11:05 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
12:25 Rozpáľ to v Španielsku, šéfe!
09:30 Ruby z dúhy I.
09:50 Knihy od Stonožky
10:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
09:35 Rande naslepo
11:35 Arrietty ze světa půjčovníčků
13:20 Přijímačky