Odborníci upozorňujú na letnú obuv. Pozrite sa, ktoré topánky vám môžu spôsobiť zdravotné problémy

Odborníci upozorňujú na letnú obuv. Pozrite sa, ktoré topánky vám môžu spôsobiť zdravotné problémy Zdroj: pinterest.com
BRATISLAVA / Typická letná obuv, baleríny a žabky vám môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pokiaľ v nich strávite len niekoľko hodín je to v poriadku, poškodenie pohybového aparátu vám nehrozí.

"Hlavným problémom žabiek je absencia riadnej stielky, podrážky s podpätkom a voľnosť päty. Tieto faktory vedú k tomu, že sú štruktúry nohy preťažované a pri dlhodobom nosení môže dôjsť k vážnemu trvalému poškodeniu chodidiel. Naruší sa klenba," vysvetlila primárka Rehabilitačného ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová. Keďže žabky minimálne chránia nohu, diabetici by ich nosiť vôbec nemali. Pri malom poranení môžu pre nich nastať vážne komplikácie. 

"Častá chôdza v takýchto topánkach bez podrážky môže viesť k bolesti päty. Plantárna fascia je šľacha, ktorá spája pätu s prstami, podporuje svaly a klenbu chodidla. Táto šľacha sa chôdzou v nevhodnej obuvi príliš napína a hrozí aj jej pretrhnutie. Odpočinok v tomto prípade iba bolesť stlmí, problému nepomôže," varovali odborníci na serveri WebMD. 

Baleríny sú pre nohy ako kartón 

Množstvo odborníkov prirovnáva chôdzu v balerínach k chôdzi na kartóne, pretože klenba chodidla nemá žiadnu oporu. V tomto prípade preto hrozia problémy s kolenami, kĺbami aj chrbtom. Riešením pre tých, ktorí sa nechcú vzdať nosenia týchto topánok, sú ortopedické vložky. Podľa informácii ale existujú aj baleríny, ktoré majú aspoň malé podpätky, čo chodidlu len pomôžu.  

Stop vysokým podpätkom 

Hoci sú topánky na vysokom podpätku u žien nesmierne obľúbené, odborníci radia, aby sa im ženy vyhli. Okrem toho, že v nich môže žena prísť k úrazu, hrozí aj riziko bočného výronu či osteoporózy. "Vysoké podpätky vytvárajú tlak na zadnú stranu päty, kde sa vytvára výčnelok kosti. Ten môže spôsobiť niekoľko vážnych problémov spojených s chôdzou. Spôsobuje aj premáhanie kĺbu a veľmi častá je aj bolesť Achillovej šľachy," upozornili ďalej odborníci zo serveru. 

Trend zvaný bosé nohy

Posledné roky je veľkým trendom medzi ľuďmi chodenie naboso. Vyzuť sa z topánok na nejaký čas a prejsť sa bosými nohami je síce zdravé, no len na niekoľko minút. Pre ploché nohy je krátkodobá chôdza bez topánok liekom. Všetko má ale svoje hranice, a aj v tomto prípade, ak sa to preženie, hrozia nielen otlaky ale poškodenie celkovej anatómie chodidla. 

Problémom je ale aj príliš tvrdá podrážka, ktorá neumožňuje nohe sa dostatočne ohýbať. V tomto prípade môžu nastať rovnaké komplikácie ako pri nosení topánok na vysokom podpätku.  

Správna obuv nielen na leto 

"Dôležitá je správne modelovaná stielka, ktorá je rôzne tvarovaná pre podporu klenby i pohodlnú chôdzu. Podrážka alebo podošva je ochranným prvkom, ktorý chráni nohu pred vonkajšími vplyvmi, ako je vlhkosť napríklad," podotkla Viera Husarovičová zo Zdravého obúvania. 

  • Dôležité je, aby nám topánka dokonale sedela 
  • Pre dlhodobé nosenie by obuv mala mať pevný opätok, ktorý bude fixovať pätu.
  • Dôležitou súčasťou je taktiež podpätok, ktorý zaisťuje správnu polohu nohy, mal by sa však výškou zmestiť do rozmedzia 1 až 3 centimetre. 
  • Topánky by mali byť vyrobené z kvalitného materiálu.
  • Topánka by sa v špičke nemala ohýbať, no nesmie byť ani príliš 

Pozrite si rozhovor o letných zvykoch: 

Zdroj: noviny.sk/novinky.cz

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:40 Súdna sieň
05:10 Panelák
05:55 Súdna sieň
06:40 Súdna sieň
05:10 TOP STAR
05:25 Panelák
06:10 Profesionáli III.
05:10 Ferdo Mravec
05:35 Sam a Max
06:00 Marvin, stepujúci koník II.
06:00 Zlatokopka
07:40 Anděl v utajení
09:15 Princ a já: Královské líbánky