VIDEO: Neuveriteľná hra prírody. Dúha zdobila oblohu takmer deväť hodín

VIDEO: Neuveriteľná hra prírody. Dúha zdobila oblohu takmer deväť hodín

Archívna reportáž
embed kód
TCHAJ PEJ / Vedci z Univerzity čínskej kultúry teraz zhromažďujú dôkazy pre zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Dúha, ktorá sa objavila na oblohe sa na nej držala osem hodín a 58 minút. Doterajším držiteľom rekordu je Británia, kde sa dúha na oblohe držala šesť hodín.

Zo záberov, ktoré vytvorili na pôde univerzity a v jej okolí vyplýva, že dúha sa objavila tri minúty pred siedmou hodinou ráno a zmizla až tesne pred štvrtou popoludní. Profesor Čchou Kchun-Hsuan z katedry atmosferických vied povedal, že študenti a akademici boli na zachytenie a na zdokumentovanie tohto javu pripravení, pretože sa dúha na oblohe objavila už týždeň pred tým a tiež sa na oblohe držala niekoľko hodín. 

"Vzhľadom k 10 000 fotografiám vytvorených len v rámci našej katedry a mnohým ďalším od ostatných ľudí na internáte a od miestnych obyvateľov sme, pevne verím, schopní Guinnessovi sekundu po sekunde dokázať, že táto dúha trvala deväť hodín," vysvetlil Čchou. V tom prípade Taiwan úplne zatienil doterajší rekord z britského Yorkshiru z marca 1994. Tam bola dúha na oblohe od deviatej hodiny ráno do tretej hodiny popoludní. 

Podľa webovej stránky Guinnessovho rekordu sú dúhy bežne na oblohe viditeľné oveľa kratšie ako hodinu. V čase taiwanskej rekordnej dúhy bolo slnečné počasie s relatívne slabým vetrom a unikátnej dúhe nahrávala aj vysoká vlhkosť vzduchu. Plusom bol aj vtedy prebiehajúci monzún. 

Popísané poveternostné podmienky sú podľa profesora Čchoua v zime v týchto oblastiach bežné. "Plánujem osloviť tchajpejské oddelenie turizmu, aby tomu začali robiť reklamu," uviedol.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:10 Prázdniny pre psa
12:00 Let Fénixa
14:20 Princ z Perzie: Piesky času
10:25 Dnes ja, zajtra ty!
12:45 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:30 X Factor Veľká Británia XIV.
09:50 Naj bývanie Miami
12:00 Skorumpovaní poliši
13:15 C.S.I. CYBER: Vraždy cez internet II.
10:50 Bobove dobrodružstvá na pláži
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
09:15 Příběhy ze Země Oz: Dorotčin návrat
11:00 S tváří anděla
12:55 Počátek Země Nezemě