VIDEO: Neuveriteľná hra prírody. Dúha zdobila oblohu takmer deväť hodín

VIDEO: Neuveriteľná hra prírody. Dúha zdobila oblohu takmer deväť hodín

Archívna reportáž
embed kód
TCHAJ PEJ / Vedci z Univerzity čínskej kultúry teraz zhromažďujú dôkazy pre zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Dúha, ktorá sa objavila na oblohe sa na nej držala osem hodín a 58 minút. Doterajším držiteľom rekordu je Británia, kde sa dúha na oblohe držala šesť hodín.

Zo záberov, ktoré vytvorili na pôde univerzity a v jej okolí vyplýva, že dúha sa objavila tri minúty pred siedmou hodinou ráno a zmizla až tesne pred štvrtou popoludní. Profesor Čchou Kchun-Hsuan z katedry atmosferických vied povedal, že študenti a akademici boli na zachytenie a na zdokumentovanie tohto javu pripravení, pretože sa dúha na oblohe objavila už týždeň pred tým a tiež sa na oblohe držala niekoľko hodín. 

"Vzhľadom k 10 000 fotografiám vytvorených len v rámci našej katedry a mnohým ďalším od ostatných ľudí na internáte a od miestnych obyvateľov sme, pevne verím, schopní Guinnessovi sekundu po sekunde dokázať, že táto dúha trvala deväť hodín," vysvetlil Čchou. V tom prípade Taiwan úplne zatienil doterajší rekord z britského Yorkshiru z marca 1994. Tam bola dúha na oblohe od deviatej hodiny ráno do tretej hodiny popoludní. 

Podľa webovej stránky Guinnessovho rekordu sú dúhy bežne na oblohe viditeľné oveľa kratšie ako hodinu. V čase taiwanskej rekordnej dúhy bolo slnečné počasie s relatívne slabým vetrom a unikátnej dúhe nahrávala aj vysoká vlhkosť vzduchu. Plusom bol aj vtedy prebiehajúci monzún. 

Popísané poveternostné podmienky sú podľa profesora Čchoua v zime v týchto oblastiach bežné. "Plánujem osloviť tchajpejské oddelenie turizmu, aby tomu začali robiť reklamu," uviedol.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:20 Súdna sieň
06:10 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:40 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie
07:10 Prvé oddelenie
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:35 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:45 Jak změřit svět
08:55 Let’s Dance: Revolution
10:45 Já, kocour