Otec a syn odišli na južný pól. Prežiť tam chcú len pomocou obnoviteľných zdrojov

Otec a syn odišli na južný pól. Prežiť tam chcú len pomocou obnoviteľných zdrojov

Archívna reportáž
embed kód
ANTARKTÍDA / Robert Swan sa so svojím synom Barneym rozhodol zdolať južný pól. Rozhodli sa svoju expedíciu ozvláštniť tým, že cestu podniknú iba za pomoci obnoviteľných zdrojov energie. Snažia sa tým poukázať na to, že budúcnosť nespočíva v používaní fosílnych palív.

Dobrodruh tvrdí, že ak dokáže zelená energia obstáť aj v tých najextrémnejších podmienkach, mohlo by to podľa neho motivovať vlády i obyvateľov k väčšej šetrnosti a k obmedzeniu používania fosílnych palív. Podľa oboch mužov je to prvá expedícia svojho druhu v histórii. "Ja a Barney prejdeme okolo 965 kilometrov k južnému pólu. Vôbec prvýkrát takúto cestu podnikne otec so synom a vôbec prvýkrát budeme závislí len na obnoviteľných zdrojoch energie," uviedol 61-ročný Robert, ktorý ako prvý človek zdolal obidva póly. 

Okrem omrzlín či výškovej choroby hrozia dobrodruhom aj problémy s prístrojmi poháňanými obnoviteľnými zdrojmi. Využívať budú solárne panely pripevnené na skútre. Tie budú napojené na prístroj na rozpustenie ľadu, ktorý vyvinula NASA a zabezpečí im dostatok vody na pitie i varenie. "V Antarktíde je voda veľmi dôležitá. Bez jej prísunu by sme veľmi rýchlo zomreli, ako mi otec neustále pripomína," uviedol Barney. 

Ako uvádza portál Novinky.cz, skútre budú pojazdné vďaka biopalivu z drevených odštiepkov. Palivo vyvinula spoločnosť Shell tak, aby vydržalo aj v extrémnych teplotných podmienkach až do - 60 stupňov Celzia. Výprava sa začala 15. novembra a trvať by mala osem týždňov. "Nechcem tvrdiť, že sa snažíme byť nejakými vzormi. Skôr chceme ukázať, že dvaja ľudia odlišných vekových kategórií dokážu spolupracovať a ukázať, že budúcnosť spočíva v zelenej energii," uviedol Barney. 

Zdroj: noviny.sk, novinky.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:25 Prvé oddelenie II.
05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Doba ľadová 2
05:45 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:15 Poliš a bandita 2
05:10 MILÁČIKOVO
05:40 Najkrajšie bývanie I.
06:25 Extrémni žgrloši III.
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
06:55 Sedmilhář
08:35 Dvě svatby
10:10 Výlet s mámou