Muži západných krajín strácajú plodnosť

Muži západných krajín strácajú plodnosť

BRATISLAVA / Lekári dvíhajú varovný prst. S mužmi v západnej časti sveta to ide s plodnosťou každým rokom z kopca. V priemere majú čoraz menej a menej spermií a ešte aj tie sú lenivé a neschopné vajíčko oplodniť. Výnimkou nie sú ani Slováci. Hrozí, že v druhej polovici tohto storočia bude plodný muž zrejme výnimkou. Rovnako ako dieťa, počaté prirodzene.

Tento trend potvrdzujú staršie i najnovšie vedecké štúdie. Z nich vyplýva, že v 70. rokoch minulého storočia boli muži dvojnásobne plodnejší, ako tí súčasní. "Hlavne v takzvanej západnej populácie kvalita spermiogramov u mužov klesá. Za rok o nejaké jedno až dve percentá," uvádza Marek Drábek z Kliniky reprodukčnej medicíny. 

Vedci zaznamenali pokles v zásadných parametroch ako počet, pohyblivosť či kvalita spermií. Týka sa to aj slovenských mužov. Pokiaľ tento trend nedokážeme zvrátiť, koncom tohto storočia bude počatie dieťaťa prirodzenou cestou skôr výnimkou ako pravidlom. Aj to pri obrovskej dávke trpezlivosti.

Dôvodom je najmä znečistené životné prostredie, ktoré pôsobí na všetko, čo je v prírode prirodzené. Nepomáha ani stres či zlá životospráva. "Súvisí to s fajčením, nadváhou i liečbou niektorých ochorení," vysvetľuje Drábek. Netreba to však vzdávať, kým bude muž schopný vyprodukovať aspoň niekoľko spermií, zhoda je možná. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:15 Deň po tom
13:55 Ľadové kráľovstvo
15:55 NOVÁ ZÁHRADA
10:30 Zvedený učiteľkou
12:50 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 INKOGNITO
11:20 Knight Rider
13:10 Kuriér
14:10 Skutočný génius
11:45 Kúzlovanie
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
11:25 Phoebe v říši divů
13:15 Red Dog - psí legenda
14:55 Martin a Venuše