Jasno
17°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
Žena vysúdila od exmanžela za domáce práce viac ako 23 000 eur
Zdielať na

Žena vysúdila od exmanžela za domáce práce viac ako 23 000 eur

MADRID / Koľko stoja domáce práce? Podľa rozhodnutia španielskeho súdu približne 23 500 eur. Túto čiastku musí vyplatiť muž svojej bývalej žene za varenie a upratovanie, ktorému sa venovala počas ich šesťročného manželstva.

Potom čo sa dvojica v roku 2013 rozviedla, tvrdila žena, že má nárok na plat za všetky domáce práce, ktoré v dome vykonávala, keď spolu začali žiť. Argumentovala tým, že sa vzdala svojho zamestnania, aby sa mohla starať o manžela a dom, a naviac jej partner pred svadbou zamestnával slúžku, ktorej úlohy potom prevzala. 

Trojčlenný súd na severe Španielska dal manželke za pravdu a rozhodol, že manželkine domáce práce boli jej zamestnaním, za ktoré si zaslúži kompenzáciu. Výška finančného vyrovnania bola stanovená na základe minimálnej ročnej mzdy vynásobenej počtom manželských rokov a vydelené dvomi, pretože domáce práce boli prínos pre manžela i manželku. 

Muž sa proti rozsudku odvolal k vyššej súdnej inštancii. Pokiaľ ale s odvolaním neuspeje, stane sa toto súdne rozhodnutie precedensom, ktorým sa budú musieť ďalšie súdy v Španielsku riadiť v podobných prípadoch. 

Súvisiace články