Polojasno
17°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Zoznam: Päťdesiat mien, ktoré sú vo svete zakázané
Zdielať na

Zoznam: Päťdesiat mien, ktoré sú vo svete zakázané

BRATISLAVA / V kalendári nájdeme rôzne mená, od typických pre konkrétnu krajinu až po extravagantné, nad ktorými väčšina ľudí len krúti hlavami. V niektorých krajinách dokonca vznikol "black list" mien, ktoré rodičia svojim novorodencom nemôžu dať.

Slobodne sa rozhodnúť pri výbere svojho mena môžu napríklad rodičia v Amerike. Len pred nedávnom v médiách prehrmela kauza, keď rodičia dali svojim deťom mená, ktoré mali nacistický podtón. Súrodencom dali rodičia mená Adolf Hitler, JoyceLynn Aryan Nation a Heinrich Hinler Hons. S ich rozhodnutím nemohol nikto nič spraviť a niektorí ľudia to odsúdili píše portál thisisinsider.com.

Ľudia v niektorých krajinách zastávajú názor, že rodičia pri výchove detí majú mať úplnú voľnosť. V iných krajinách majú názor, že ak rodičia svojim rozhodnutím môžu dieťaťu uškodiť, mala by zasiahnuť vláda. Existujú krajiny, kde majú zoznam mien, ktoré rodičia svojim deťom jednoducho dať nesmú.

Slovensko

Slovensko veľa obmedzení pri výbere mien nemá. Ak nájdeme v škôlke alebo v škole deti s menami ako sú, Onur, Sandokan, Fundaj, Diego, Herkules, ostaneme prekvapení, ale zákon to dovoľuje. Problémom je napríklad meno, ktoré sa skladá z viac, ako troch mien. Tak isto nemôžeme dať meno v skrátenej verzii, napríklad Andy, Feri, Sofi, to jednoducho nie je možné a taktiež sa nemôžu deti volať rovnako, ako ich súrodenci.

Dánsko

Dánsko má v zozname sedem tisíc mien, ktoré sú povolené a ak náhodou tento zoznam rodičom nestačí, musia si žiadať povolenie na Copenhagen University’s Names Investigation Department and at the Ministry of Ecclesiastical Affairs (v skratke na oddelení, ktorý sa venuje vyšetrovaniu mien). Každý rok sa takto preveruje približne tisíc mien, z ktorých 20 percent je zamietnutých.

​​Francúzko

Vo Francúzsku platí zákon, že ak úradníci pri vystavovaní rodného listu majú pocit, že meno je proti záujmom dieťaťa, musia to nahlásiť príslušným úradom a na súde. A súd môže rodičom meno zakázať. Najmä ak má podozrenie, že dieťa by kvôli menu mohlo byť doživotne terčom posmechu.

​Nemecko

Nemecko je, čo sa mien týka, pomerne prísne a má niekoľko zákonov, ktoré výber obmedzujú. Dieťa napríklad nesmie mať meno, ktoré označuje nejaký objekt alebo produkt, nesmie dostať meno, ktoré je rodovo neutrálne a sú zakázané mená, ktoré by mohli negatívne dieťa ovplyvniť a vystaviť ho poníženiu.

Island

Pokiaľ obaja rodičia nepochádzajú zo zahraničia, do pol roka odo dňa narodenia dieťaťa musia meno nahlásiť národnému úradu. Pokiaľ sa meno nenachádza na zozname povolených mien, rodičia ho musia konzultovať s islandským výborom. Islandské zákony sú v tomto tiež celkom prísne a každý rok polovicu mien zamietnu. Záleží im ale okrem záujmov dieťaťa aj na gramatickej stránke. Meno totiž nesmie porušovať lingvistickú štruktúru a musí mať koncovky bežných islandských mien. Islandská abeceda napríklad neobsahuje písmená C, Q a W a ak meno obsahuje niektoré z týchto písmen, jednoducho ho zakážu.

Malajzia

Aj táto krajina má zoznam mien, ktoré nie sú povolené. Rodičia nesmú dať deťom mená, ktoré označujú zvieratá, nadávky, čísla.

Mexiko

V Mexiku existuje zoznam 61 mien, ktoré úrady považujú za nevhodné. Úrady tvrdia, že základom je, aby dieťa nebolo kvôli svojmu menu šikanované.

Nový Zéland

​Na Novom Zélande rodičia nemajú povolené mená, ktoré by boli urážlivé, obsahujú viac ako sto znakov a podobajú sa na oficiálny titul alebo hodnosť.

Portugalsko

V Portugalsku musia byť mená tradičné, rodovo špecifické a nesmú to byť prezývky. Aby to krajina rodičom uľahčila, ponúka 82-stranový zoznam zakázaných a povolených mien.

Saudská Arábia

​Vláda Saudskej Arábie zakázala viac ako 50 mien, ktoré sú príliš zahraničné, nevhodné, alebo sa nezhodujú s náboženskými či sociálnymi zásadami krajiny.

Švédsko

Švédsko zakazuje hlavne mená, ktoré by mohli urážať iných ľudí alebo poškodzovať nositeľa mena. Zaujímavé je, že zakázané sú aj mená, ktoré sa očividne nehodia k dieťaťu. Rodičia musia meno dieťaťa nahlásiť do troch mesiacov od narodenia na Swedish Tax Agency. Ak tak neurobia, hrozí im pokuta.

​Pozrite si archívnu reportáž TV JOJ.

Zdielať na

Súvisiace články