Ženy sú tehotné aj desať mesiacov

Ženy sú tehotné aj desať mesiacov

BRATISLAVA / Či na potomka čakáme deväť alebo desať mesiacov, je otázka na matematikov alebo odborníkov. Otázka, ako dlho je žena tehotná, znie síce banálne, ale odpoveď na ňu taká jednoznačná nie je.

"Keď sa riadime lunárnymi mesiacmi, tak to vychádza na desať mesiacov. Pretože lunárny mesiac ma dvadsaťosem dní," ozrejmuje riaditeľ sanatória Vladimír Cupaník.

Lunárny vs kalendárny mesiac

Každý lunárny mesiac má štyri týždne, čiže dvadsaťosem dní. Kalendárne mesiace majú rôzny počet dní. Február má dvadsaťosem, ale napríklad júl a august majú po tridsaťjeden dní. iné majú len tridsať dní. Práve v dňoch naviac sa jeden celý mesiac môže stratiť.

"Tehotnosť práve preto počítame na týždne. Budúce matky tak presne vedia, v ktorom týždni sú," dodáva Cupaník.

Mesiace i po pôrode

Matky s počítaním týždňov nekončia ani po pôrode. Častokrát namiesto toho, aby povedali, že ich dieťa má rok a pol, povedia, že má osemnásť mesiacov. Pamätajú si tak celé ranné detstvo svojho potomka.

"Dôvodom, prečo sa aj u novorodencov počítajú mesiace a nie roky, sú vyšetrenia, ktoré sa datujú na určitý mesiac života. zhruba od dvoch rokov sa už počítajú roky," doplňuje Cupaník.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:20 VŠETKO ČO MÁM RÁD
15:00 Súdna sieň
15:50 Súdna sieň
12:20 NOVÁ ZÁHRADA
13:35 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli II.
13:20 Doktori II.
14:20 Kosti XII.
15:15 Kosti XII.
13:05 Ruby z dúhy I.
13:25 Viking Vicky
13:35 Viking Vicky
12:30 Podfukáři
14:35 Skleněné peklo
16:15 Skoro dospělá