Skoro jasno
33°
Bratislava
Leonard
16.8.2022
Máte červený nos po jednom poháriku? Hrozí vám infarkt!
Zdielať na
Zaujímavosti

Máte červený nos po jednom poháriku? Hrozí vám infarkt!

BRATISLAVA / Stačí vám jeden či dva poháriky a už sa červenáte? Nie je to len poznávacie znamenie, podľa ktorého vás pomerne rýchlo manželka či manžel odhalí, ale reakcia na alkohol. A podľa najnovších štúdii vám telo takto naznačuje, že riziko infarktu či mŕtvice je u vás vysoké.

Srdce pre deti. Najväčší charitatívny projekt 20. 12. o 20:20 na JOJ

Problémy robí acetaldehyd

Najnovšie štúdie vedcov v Kórei varujú všetkých pred oveľa väčším rizikom smrti na infarkt či mŕtvicu. Červená tvár po pití alkoholu totiž naznačuje, že váš organizmus sa horšie vyrovnáva s acetaldehydom, teda toxickou látkou uvoľňujúcou sa do tela po užití alkoholu.

"Cievy citlivejšie reagujú na látky, ktoré obsahuje alkoholický nápoj. Z niektorých sa nestanú "cirhotici" pri dlhodobých aplikáciách a iní majú aj pri nízkych problémy," hovorí internistka MUDr. Ingrid Malgotová.

"To riziko je u citlivých ľudí zvýšené už vtedy, keď vypijú trebárs štyri pivá za týždeň. U ostatných, ktorí sa po alkohole nezačervenajú po alkohole rýchlo, je hranica 8 pív alebo 8x2 deci do týždňa, kedy už vzniká riziko vysokého krvného tlaku," vysvetlil psychiater MUDr. Ľubomír Okrúhlica.

Alkohol nepite, ak máte vysoký tlak

Riaditeľ centra pre liečbu drogových závislostí prichádza s alkoholikmi denne do styku už dlhé roky, červené líca či nos sú u ich pomerne časté. Ak si však vypijete skutočne len občas a napriek tomu ste v tvári červený, buďte o to  obzvlášť opatrní. "Ak má už niekto zvýšený krvný tlak, alkohol by piť vôbec nemal," dodal Okrúhlica.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

Súvisiace články