Jasno
30°
Bratislava
Miloslav
3.7.2022
PODOZRENIE. Veroniku nakazila biologická zbraň, leží na Kramároch
Zdielať na
Zaujímavosti

PODOZRENIE. Veroniku nakazila biologická zbraň, leží na Kramároch

Na detskom oddelení na bratislavských Kramároch hospitalizovali dievčatko s nebezpečnou nákazou. Ide o baktériu ktorú mali v minulosti tajné služby zneužiť ako biologickú zbraň. Nemocnica tento prípad potvrdila. Na ďalšie informácie je však skúpa, aj keď tvrdí, že v tomto prípade sa nie je čoho obávať.

Baktéria spôsobuje nebezpečné infekcie

Už od piatka je malá Veronika, ktorá sa mala nakaziť nebezpečnou baktériou, hospitalizovaná na jednom z oddelení detskej nemocnice na bratislavských Kramároch. Ide o baktériu menom Serratia Marcescens, vyskytuje sa veľmi zriedkavo a napáda predovšetkým malé deti či ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Veroniku s komplikáciami priviezli z nemocnice na západnom Slovensku a práve tu baktériu aj potvrdili. Nachádzať sa môže vo vode, pôde aj rastlinách. Jej nositeľmi môže byť aj hmyz, aj zvieratá. V ľudskom organizme však dokáže narobiť poriadne problémy. "Môže spôsobovať sepsu, infekcie močových ciest," informovala Lenka Šrámková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Rovnako aj infekcie nezahojených rán.

Veronika nie je zdrojom nákazy

Veronika je však podľa našich informácií momentálne mimo ohrozenia života. Viac k jej zdravotnému stavu v nemocnici hovoriť nechceli. No jednoznačne vylučujú, že by malá pacientka mohla byť zdrojom nákazy pre ostatné deti.

Zdravotníci hovoria, že na Slovensku momentálne nie je žiadny dôvod na paniku. Zároveň dodávajú, že najlepšou prevenciou je dodržiavať základné hygienické pravidlá a minimálne si pravidelne umývať ruky.

Baktéria ako biologická zbraň?

Niektoré konšpiračné teórie hovoria o tom, že v minulosti americká tajná služba testovala túto baktériu ako biologickú zbraň. V 50. rokoch minulého storočia ňou údajne práškovali obyvateľov San Francisca, aby si takýmto spôsobom otestovali účinnosť biologického útoku. A to vraj vyvolalo rozsiahlu epidémiu zápalu pľúc.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!

ISIFA

Súvisiace články