Biznis s plazmou môže ohroziť naše krvné zásoby!

Biznis s plazmou môže ohroziť naše krvné zásoby!

Dnes už bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik svojím podpisom ešte pred odchodom z kresla povolil súkromnej firme vývoz krvnej plazmy. Podľa národnej transfúznej stanice tak vážne porušil etický kódex bezplatného darcovstva a nielen to. Konkurencia vraj prevalcuje darcovskú základňu, čo ohrozí naše krvné zásoby.

Podľa nového vedenia ministerstva zdravotníctva, súkromná firma vyzýva k darcovstvu krvnej plazmy ľudí prostredníctvom reklamných pútačov v hromadnej doprave a za odber rozdáva 15 eurové gastrolístky.

Doteraz žiadny nepodpísal

"Národná transfúzna stanica písomne a jednoznanče vyjadrila odmietavé stanovisko k vývozu plazmy. Negatívne stanovisko tiež podpísal hlavný odborník pre transfuziológiu, tiež expert na Rade Európy a negatívne stanovisko vyjadrila aj etická komisia," povedala Renáta Dundová, riaditeľka národnej transfúznej stanice.

"Doteraz žiadny z ministrov nepodpísal vývoz plazmy na komerčné účely a je to prekvapujúce, všetci relevantní odborníci napísali negatívne stanovisko a minister ju napriek tomu podpísal," tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Plazmu predáva dlhodobo

"Národná transfúzna stanica dlhodobo predáva plazmu súkromnej spoločnosti. Ministerstvo zdravotníctva požiadala ďalšia firma o licenciu, splnila zákonné  povinnosti, a tak zrušila monopol. Monopol v akejkoľvek oblasti považujem za neetický," povedal bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Riaditeľka predaj slovenskej plazmy nepopiera, zisk vraj ale nemá. Jedna tretina z celkového odberu krvnej plazmy putuje na liečbu popálenín či krvnej zrážanlivosti priamo do nemocníc a ďaľšie dve tretiny na spracovanie liekov, ktoré sú opätovne privážané na Slovensko.

Darcovstvo má byť bezplatné

"Je tu etický kódex. Darca na Slovensku má dostať rovnaké podmienky za darovanie, a to je bezplatnosť. Spoločnosť im ponúka neštandardnú poukážku 15 eur. Úlohou ministra je zabezpečiť dostatok krvných zásob pre celé Slovensko, a toto bolo porušené," hovorí Renáta Dundová.

"Ministerstvo preveruje všetky možnosti, čo v tejto veci môžeme urobiť, zvažujeme, riešime situácia a určite padne konečný verdikt," ukončuje Zuzana Čižmáriková.

Zdroj: TV JOJ

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:25 Najkrajšie bývanie II.
06:10 NA CHALUPE
06:55 Pod povrchom
05:00 Prvé oddelenie
05:25 Dr. Dokonalý
06:05 Hoď svišťom
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:10 Sníček
05:20 Jahôdka a jej kamaráti I.
05:40 Iluzionista
07:35 Asterix: Sídliště bohů
09:10 Výlet s mámou