Zatiahnuté
10°
Bratislava
Emanuel
26.3.2023
Smrť utopením. Čo sa vtedy deje v tele?
Zdielať na

Smrť utopením. Čo sa vtedy deje v tele?

Posledný víkend bol obrovskou výstrahou pred letnými prázdninami. Počas dvoch dní prišlo o život až 8 ľudí, ktorí sa utopili počas kúpania, či plávania vo vode. V utorok predpoludním pribudla ďalšia obeť. Viete, čo sa odohráva s ľudským telo, keď sa začne topiť a dokáže takýto stav vlastnými silami človek zvrátiť? Tu sú odpovede...

Zábery na ktoré sa práve pozeráte vyvolávajú zimomriavky po celom tele. Až ôsmim ľuďom sa stalo osudným obyčajné kúpanie v jazere. Chceli si len zaplávať, na breh sa už ale nevrátili. V utorok dopoludnia záchranári vytiahli z bratislavského Štrkoveckého jazera ďalšieho utopeného človeka. Išlo o staršieho muža.

Nedokrvenie mozgu

Hoci príčin úmrtí môže byť hneď niekoľko, takmer vždy dochádza k nedokrveniu mozgu. Práve vtedy nastáva situácia, prečo sa človek vo vode začne správať úplne dezorientovane, tak ako to vidíte na týchto ilustračných záberoch, ktoré sme dnes nakrútili s plavčíkmi. "Ponoriť sa a nenadýchne sa pred tým alebo len zúfalo čľapotať rukami, nohami vo vode," hovorí lekár a záchranár Viliam Dobiáš. 

Paradoxné reakcie strieda dokonca agresivita. Tá je spôsobená nedostatkom kyslíka v tele. "Keď sa prehlbuje nedostatok kyslíka ďalej, tak ten človek upadá do bezvedomia, ako v spánku a to, že už potom ide pod hladinu, to už nevníma vôbec," tvrdí Dobiáš.

Najhoršie sú posledné minúty...

Hoci je podľa záchranára topenie veľmi nepríjemný stav, samotnú smrť si človek vraj neuvedomuje. V tom čase je už totiž v bezvedomí. Najdesivejšie sú vraj posledné minúty. "Tie prvé momenty paniky môžu byť veľmi zlé ale po nejakých dvoch minútach dusenia a nedostatku kyslíka, aj keď ešte je pri vedomí, to znamená, má otvorené oči, robí pohyby ale už nevníma, čo sa s ním deje, čiže už to topenie ide mimo jeho vnímania," hovorí Dobiáš.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články