Bude na platy sestier? Uvidí sa, hovorí ministerka

Bude na platy sestier? Uvidí sa, hovorí ministerka

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik sa prvýkrát pred kamerami stretol s nástupkyňou Zuzanou Zvolenskou. Hlavnou témou boli samozrejme peniaze na vyššie platy sestier a lekárov. Odmieta tvrdenia, že sľuby na vyššie platy nechal bez reálnych prostriedkov.

Zavedenie parametru chorobnosti pri prerozdeľovaní peňazí poisťovniam by mohol byť jedným z nástrojov, ktorý by mohol pomôcť pri riešení problému s nedostatkom peňazí na zvýšenie platov sestier a nemocničným lekárov.

Všeobecná by mohla mať viac

Pripustila to ministerka spravodlivosti Zuzana Zvolenská v relácii TV Markíza Na telo. Ľudia, ktorí bývajú častejšie chorí, sú aktuálne vo väčšej miere poistení v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. "Konečne sa nám ju podarilo zatraktívniť, lebo sú to ľudia, ktorí sú v rovnakom veku ako ostatní, rovnako ekonomicky aktívni alebo za nich platí štát, ale sú chorí. Čiže na nich tie peniaze naozaj musia ísť. Niektoré poisťovne ich majú, niektoré sa im vyhýbajú," povedala Zvolenská v relácii Na telo.

Zohľadňovaním parametru chorobnosti by teda VšZP mohla mať k dispozícii väčší balík peňazí, a teda aj dať viac peňazí do systému pre zdravotnícke zariadenia. "Preklenúť to obdobie, v ktorom komerčné (poisťovne) majú napríklad plne uzavreté zmluvy a nie je možné z nich dostať ich príspevok," povedala Zvolenská.

20- ročný diabetik je drahý

Bývalý minister zdravotníctva a dnes poslanec NR SR Ivan Uhliarik prirovnal, že 20-ročný zdravý mladík je pre zdravotnú poisťovňu lacnejší ako 20-ročný diabetik. Hovorí, že rezort v spolupráci s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pracoval od júna 2011 na analýze, koľko ľudí a ako chorých je v jednotlivých poisťovniach. Prieskum skončili v marci.

Chceli sme, no padla vláda

"My sme nemohli ten zákon, aj keď je nachystaný, podať, pretože bol pád vlády," vysvetľoval Uhliarik.

Podľa Zvolenskej ministerstvo pracuje na viacerých návrhoch, ako riešiť problém s peniazmi, ktoré sú potrebné na zvýšenie platov. Sestry by ich mali dostať už od mája, lekári od júna. "Urobíme všetko pre to, aby dostali čo najväčšie navýšenie," povedala.

Zdroj: SITA

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
05:20 Súdna sieň
06:00 DEDIČSTVO
07:20 Panelák
05:10 Hoď svišťom II.
05:45 POLICAJTI V AKCII
06:45 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
06:10 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
08:15 Scorpions Forever
10:05 Dobrou noc a hodně štěstí