Zmena farby očí? Američan našiel kľúč

Zmena farby očí? Američan našiel kľúč

Vedec Gregg Homer tvrdí, že po 20 sekundách laserového žiarenia sa farba očí dokáže zmeniť na modrú. Podľa jeho slov bolo množstvo testov úspešné. Iní oční lekári však varujú, že zničenie očného pigmentu môže spôsobiť problémy s videním...

Procedúra sa začína použitím automatizovaného skenovacieho systému, ktorý odfotografuje dúhovku a zistí, ktoré oblasti treba zasiahnuť laserom. Ten sa následne zapne a zamieri vždy na jeden bod v dúhovke. Po tom, ako ožiari každý z daných bodov, začne znova a proces niekoľkokrát zopakuje, čo trvá len 20 sekúnd.

Viacerí odborníci vyjadrili pochybnosti

"Pigment je tam z nejakého dôvodu. Ak sa stratí, môže to spôsobiť problémy ako napríklad zdvojené videnie," povedal Larry Benjamin, konzultujúci očný chirurg v nemocnici Stoke Mandeville. "Nevedeli by ste ovládať množstvo svetla, ktoré sa dostáva dovnútra," dodal.

Laser má vraj dosah len na povrch

Doktor Gregg Homer, vedúci vedecký pracovník projektu tieto tvrdenia odmieta. "Laser má dosah len na pigment na povrchu dúhovky," reagoval na obavy. "Zo zadnej časti dúhovky odstraňujeme len jednu tretinu až polovicu pigmentu, čo zo zdravotného hľadiska nie je závažné.

"Používame dve frekvencie, ktoré tmavý pigment absolútne pohltí, takže zvyšku oka poškodenie nehrozí. Laser sa zahreje a mení štruktúru pigmentových buniek. Telo ich identifikuje ako zničené tkanivo, preto pošle bielkoviny. Toto vyvolá ďalší jav, ktorý je ako malý pac-man, ktorý tkanivo strávi na molekulárnej úrovni," vysvetlil princíp zmeny farby oka.

Zmena nastane po 1-3 týždňoch

Po prvom týždni liečby farba oka stmavne a tkanivo mení svoje vlastnosti. Potom sa začne proces trávenia a po jednom až troch týždňoch sa objaví modrá farba. Pigment melanín sa neobnovuje, takže k pôvodnej farbe sa nedá vrátiť.

Oko_hnedé_pekná žena_ilustračné foto Zdroj: ISIFA

Zdroj: sita/youtube

TV Program

12:15 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
14:30 Vražedné čísla
15:30 Vražedné čísla
13:55 DEDIČSTVO
14:55 Profesionáli III.
15:55 Simpsonovci IV.
14:00 Dr. House I.
15:00 C.S.I.: Kriminálka Miami VIII.
15:55 Vražedné Miami II.
14:20 Rybičky Flip a Flap
14:25 Sníček
14:40 Tashiho svet
12:45 Příšerky pod hladinou
14:30 Továrna na sny
16:45 Srdce na správném místě