Skoro jasno
20°
Bratislava
Miroslav
29.3.2024
Ozónová diera sa po rokoch začína zaceľovať
Zdielať na

Ozónová diera sa po rokoch začína zaceľovať

Zdroj: SITA

NEW YORK / Ozónová diera sa po rokoch zväčšovanie zrejme začína zaceľovať. Vyplýva to z výskumu tímu poprednej odborníčky na túto problematiku Susan Solomonov, podľa ktorého bola diera vlani v septembri oproti roku 2000 menšia o štyri milióny kilometrov štvorcových, čo je napríklad viac než rozloha Indie.

Podľa rôznych meraní mala ozónová diera v septembri 2000 asi 28 miliónov kilometrov, o pätnásť rokov neskôr potom bola menšia o sedminu. V októbri 2015 sa síce ozónová diera zväčšila na rekordné hodnoty, k tomu ale podľa Solomonov významne prispela erupcia čílskej sopky Calbuco.

Montrealský protokol

Vedci predpokladajú, že na minuloročnom zacelovaní diery má viac ako polovičný podiel zníženie hodnôt atmosférického chlóru, ktorý prispieva k rozkladu ozónu. Menej chlóru v ovzduší je výsledkom takzvaného montrealského protokolu z roku 1987. V ňom sa svet dohodol odstúpiť od užívania látok, ktoré vedú k poškodeniu ozónovej vrstvy.

Meranie z vlaňajšieho septembra tak prinieslo vôbec prvé dôkazy o tom, že situácia sa začína pomaly zlepšovať. Niekoľko štúdií už skôr ukázalo na úbytok škodlivých látok, ale práca Solomonov prvýkrát ukazuje na obnovu ozónovej vrstvy.

Sopečná aktivita

Výskum Solomonov však ostro kontrastuje s rekordnou veľkosťou ozónovej diery v októbri 2015. Vedci sú ale presvedčení, že za týmto zväčšením je sopečná aktivita, kedy sa do ovzdušia dostalo veľké množstvo vulkanickej síry. To prispelo k tvorbe polárnych stratosférických oblakov, v ktorých potom dochádza k chemickým reakciám, pri ktorých vzniká chlór.

Ozónová vrstva chráni ľudí a ďalšie živé organizmy na Zemi pred ultrafialovým slnečným žiarením. Postupné narušovanie jej hrúbky viedlo podľa odborníkov k rastu rakovinových, kožných a očných ochorení aj k ďalších negatívnym dôsledkom.

Súvisiace články