Nákladná loď Progres sa spojila s ISS, priviezla darčeky

Nákladná loď Progres sa spojila s ISS, priviezla darčeky

MOSKVA / Ruská nákladná loď Progress-MS sa v stanovenú dobu na obežnej dráhe úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Automatický proces zbližovania vysielala priamym prenosom ruská kozmická agentúra Roskosmos.

Na ISS doviezla ruská loď 2,5 tony nákladu vrátane vianočných darčekov pre každého zo šiestich členov posádky. Progress odštartoval z kazašského Bajkonuru v pondelok a na ISS cestoval dva dni. Štart bol prvým od aprílovej havárie, pri ktorej sa kvôli konštrukčná závade nepodarilo nákladnú loď dopraviť na určenú obežnú dráhu.

Vylepšená ochrana

Loď začiatkom mája zhorela v atmosfére. Z doterajších 64 letov ruských nákladných lodí skončili neúspešne dva. Progress MS je obnovenou verziou staršieho typu ruských vesmírnych kamiónov.

Podľa Roskosmosu má vylepšenú ochranu pred zrážkami s kozmickým "smetím" a modernizovaný systém pripojenia k pristávaciemu modulu ISS. Nákladná loď je okrem toho osadená kontajnermi, z ktorých sa môže pri lete oddeliť až osem malých autonómnych družíc.

Vianočné darčeky

Na palube ISS loď očakávali Rusi Michail Kornijenko, Jurij Ivanovič Malenčenko a Sergej Volkov, Američania Timothy Kopra a Scott Kelly a takisto Timothy Peake, prvý Brit, ktorý na obežnej dráhe zastupuje Európsku vesmírnu agentúru (ESA).

Progress im dopravil najmä vodu, stlačený kyslík a palivo. Členovia posádky tiež dostanú vianočné darčeky, ktorých celková hmotnosť pre každého nesmela presiahnuť päť kilogramov.

Zdroj: reuters, ČTK, noviny.sk

TV Program

07:40 Rýchla rota Chipa a Dala
08:05 Rýchla rota Chipa a Dala
08:35 NAŠI II.
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
09:00 NA CHALUPE
10:25 NOVÉ BÝVANIE
06:55 Extrémna premena III.
08:10 15 MINÚT. KUCHÁR
08:55 15 MINÚT. KUCHÁR
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
08:15 Viking Vicky
06:40 Ve stínu slávy
08:15 Náhradní plán
09:50 Prázdniny!