Zatiahnuté
16°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Kalkulačka života: Vypočítajte si, dokedy budete žiť
Zdielať na

Kalkulačka života: Vypočítajte si, dokedy budete žiť

BOSTON / Aj keď neexistuje žiadny spôsob, ako presne povedať, koľko budete žiť, vedci sa už veľa naučili o faktoroch, ktoré ovplyvňujú dlhý a zdravý život. Bostonský vedec dokonca vytvoril kalkulačku, ktorá vám vypočíta, kedy zomriete. A môžete to skúsiť hneď...

"Nepotrebujete genetický test, aby ste zistili, čo je potrebné robiť, aby sme boli zdraví. Okrem návykov, ktoré už poznáme," vysvetlil geriater z bostonskej nemocnice a profesor na bostonskej lekárskej univerzite Thomas Perl.

"Stačí sa pozrieť na to, čo robia Adventisti siedmeho dňa (náboženská organizácia, jedna zo skupín pôvodných adventistov. Založená bola v roku 1863, pozn.red)," odkázal verejnosť na obzvlášť dlho žijúcu skupinu ľudí, píše portál businessinsider.com.

Dĺžka života

"Dbajú na zdravú stravu, nefajčia, každý deň cvičia a meditujú. Venujú sa jóge alebo našli iný účinný spôsob ako zvládať stres," dodal Perl. Podľa neho sú kľúčom aj silné spoločenské súvislosti.

Perl vytvoril najväčšiu štúdiu storočných ľudí na svete. Vytvoril dokonca aj kalkulačku, podľa ktorej si ľudia môžu vypočítať približnú dĺžku života.

Dotazník kladie otázky týkajúce sa požívania bezpečnostných pásov, zdravotnú históriu rodiny, pracovný plán, hygienické návyky a ďalšie. 

Genetika a predispozície

Potom, ako dotazník respektíve kalkulačka odhalí vek úmrtia, vedec vám odporučí čo by ste mohli zmeniť pri vašich návykoch. Genetika a rodinné predispozície sú dôležité. Najmä ak dúfate, že sa dožijete 100 rokov.

Test pozostáva zo 40 otázok, na ktoré potrebujete desať minút. Na to, aby ste sa dozvedeli výsledky, musíte zadať e-mail a heslo. Dajte si preto pozor na osobné údaje. Niektoré informácie sú zdieľané s tretími stranami.

KALKULAČKA DĹŽKY ŽIVOTA TU

Pacienti hodnotili lôžkové zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Z analýzy zdravotnej poisťovne Dôvera takmer štyroch tisíc dotazníkov vyplynulo, že pacienti sú najmenej spokojní s kvalitou stravy. Naopak, najviac si pochvaľujú správanie lekárov. Pozrite si priložené video:

Súvisiace články