Telegramy stále žijú, pápež ich dodnes posiela

Telegramy stále žijú, pápež ich dodnes posiela

BRATISLAVA / Telegraf - zariadenie, na ktoré v dobe smsiek a internetu padá už len prach a vidieť ho pracovať už len v starých filmoch. Predsa len, v istých kruhoch je stále v kurze. Nedávno dostal prezident Andrej Kiska telegram od pápeža Františka.

"Keď prelietam ponad Slovensko na mojej ceste do Kórey, posielam srdečný pozdrav Vašej Excelencii a Vašim spoluobčanom... Modlím sa, aby v krajine prekvitali pokoj a prosperita," písalo sa v údajnom telegrame pápeža Františka pre nášho prezidenta.

Aj telegramy už nie sú to, čo bývali. Medzi vetami sa nepoužíva STOP a klasickú bodku a čiarku nahradili kódy a písmená.

"Stále to vysiela klasické ti, ti, ti, ta, ta. Telegrafista pásku následne odtrhne a číta ´bodka, bodka, čiarka´," ozrejmuje fyzik Univerzity Komenského v Bratislave Vladimír Černý.

Pôvodné telegrafy ale vystriedali elektrické písacie stroje známe ako ďalekopisy. Práve pomocou nich dodnes telegramy žijú.

Slovenský ďalekopis

Zdroj: TV JOJ

Tento ďalekopis je jedným z posledných funkčných na Slovensku. Ešte pred pár rokmi sa cezeň posielali telegramy pravidelne.

Najprv bolo treba vytočiť číslo. Ak k spojeniu došlo, mohlo sa začať písať. Na tento druh spojenia ste potrebovali kilometre vedenia medzi oboma linkami. Samotný prenos pritom trval len pár minút.

"Záviselo od obsahu správy, ale väčšinou prenos trval minútu až päť," doplňuje technik Miroslav Talanda.

Moderné telegramy

Pápež na zaslanie svojho telegramu využil modernú techniku. Správu prečítal do telefónu jeden z členov posádky v pápežovom lietadle. Následne ju dispečer na letisku posunul na úrad vlády.

Ani úrad vlády nedisponuje klasickým telegrafom, no telegramy zasiela. Pomocou ministerstva zahraničných vecí, ktoré ich odosiela poštou, elektronicky alebo občas i priamo cez telefón.

"Nazýva sa to telegram, no znamená to, že ide o informáciu, ktorá má byť urgentne doručená svojmu adresátovi," uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Boris Gandel.

Zdroj: noviny.sk

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů