Tlaková vlna výbuchu meteoritu nad Ruskom dva razy obišla Zem

Tlaková vlna výbuchu meteoritu nad Ruskom dva razy obišla Zem

MOSKVA/LONDÝN / Tlaková vlna, ktorá vznikla pri februárovom výbuchu meteoritu nad Ruskom obišla Zem dva razy. Vedci to zistili pomocou systému IMS, ktorý má zachytávať údaje o jadrových testoch.

460 kiloton TNT

V štúdii, ktorá vyšla v časopise Geophysical Research Letters, použili výskumníci dáta z IMS prevádzkovaného Organizáciou zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok. Systém zachytáva ultranízku frekvenciu vlnenia zvuku známu aj ako infrazvuk, ktorej zdrojom môžu byť jadrové výbuchy. Zároveň však môže zachytiť aj explózie z iného zdroja, akým bol napríklad meteorit nad Čeľjabinskom.

Alexis Le Pichon z Komisie pre atómovú energiu vo Francúzsku ohlásil spolu so svojimi kolegami zaznamenanie explózie o sile 460 kiloton TNT, čo znamená, že išlo o najväčšie zaznamenané uvoľnenie energie od Tunguskej udalosti v roku 1908.

Horšie ako Hirošima

Tunguský meteorit je najväčším vesmírnym telesom, ktoré narazilo do Zeme v moderných dejinách ľudstva. Obsahoval veľký podiel železa a jeho explózia je porovnateľná s výbuchom troch až piatich megaton TNT. Bol niekoľkonásobne silnejší než výbuch v Hirošime a zrovnal so zemou stromy na území dvoch tisíc kilometrov štvorcových.

Viktor Kvasnytsya z ukrajinskej Akadémie vied skúmal so svojimi kolegami mikroskopické minerálne úlomky, ktoré uviazli v oblasti výbuchu v rašeline. Pomocou záberov s vysokým rozlíšením a spektroskopie identifikovali rôzne minerály uhlíku ako diamant, lonsdaleit a grafit.

Typické pre meteorit...

Lonsdaleit, ktorého úlomky obsahujú sulfidy železa, železo-niklové zliatiny, troilit a taenit, sa vyskytuje typicky pri dopadoch meteoritov. Pomer železa a niklu a presné kombinácie minerálov v týchto malých úlomkoch podľa vedcov jasne ukazujú na meteoritický pôvod.

Chemické zloženie je skoro rovnaké ako pri mineráloch nájdených v Diablovom kaňone v Arizone, kde sa nachádza Barringerov kráter, ktorý je takisto výsledkom nárazu meteoritu. Tento objav zrejme vylúči teóriu, podľa ktorej bol Tunguský meteorit úlomkom Enckeho kométy. Táto kométa je zodpovedná za spŕšku meteoritov nazvaných Beta Tauridy, ktoré vošli do zemskej atmosféry približne v čase Tunguskej udalosti.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

Zdroj: ISIFA

Zdroj: noviny.sk s využitím SITA a BBC.co.uk

TV Program

05:40 Krimi
06:15 RANNÉ NOVINY
08:35 PRESTRETÉ
05:00 KINOSÁLA
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:15 Kutyil s.r.o. II.
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
06:50 POLICAJTI V AKCII
05:00 Rybičky Flip a Flap
05:05 Sníček
05:15 Tashiho svet
05:25 Scorpions Forever
07:15 Noc s králem
09:25 To nejsi Ty