Oblačno
Bratislava
Blažej
3.2.2023
Vtáčia chrípka v košickej ZOO. Musia utrácať zvieratá!
Zdielať na

Vtáčia chrípka v košickej ZOO. Musia utrácať zvieratá!

KOŠICE / V Zoologickej záhrade v Košiciach sa vyskytla vtáčia chrípka. Podľa informácií TV JOJ tam museli utratiť štyri kačky. Informáciu potvrdil Jozef Bíreš, šéf Slovenskej veterinárnej a potravinovej správy.

Kačky v ZOO prejavovali klinické príznaky, preto inšpektori urobili testy. Tie potvrdili vírus. 

V pondelok súkromný veterinárny lekár starajúci sa o vtáky chované v ZOO Košice spozoroval klinické príznaky u štyroch kačíc pižmovky lesklej. Vtáky následne odchytili, utratili a v ten istý deň odoslali na laboratórne vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenziu - Veterinárny ústav Zvolen.

V utorok laboratórium prítomnosť vírusu potvrdilo. Ohniskom nákazy je areál ZOO Košice, ktorá bola následne pre verejnosť uzavretá až do odvolania. V súčasnosti prebieha v ZOO epidemiologické šetrenie prijímajú príslušné opatrenia. V košickej ZOO chovajú 341 vtákov. 

Ochranné pásmo

Veterinári vytýčili ochranné pásmo (polomer 3 km od ohniska) a pásmo dohľadu (10 km od ohniska). Tieto pásma zasahujú do územnej pôsobnosti okresov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov. Príslušné regionálne veterinárne a potravinové správy v súčasnosti nariaďujú príslušné veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy. Ide už o druhý nález vírusu aviárnej influenzy subtypu H5, tzv. vtáčej chrípky na Slovensku. Prvý nález bol identifikovaný 27. decembra v Bratislavskej Dúbravke.

"Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vyzýva chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi, ktoré migrujú Európou,“ vyhlásila ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. "V prípade akýchkoľvek podozrení úhynu vtáctva, najmä väčšieho množstvo, prosíme chovateľov, ale aj verejnosť, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.“

Vyhýbajte sa kontaktu so živou hydinou

"Aj keď doteraz nebol potvrdený prenos tejto vtáčej chrípky na človeka, opatrnosti nikdy nie je dosť,“ upozornila ministerka Matečná. Obyvateľom Slovenska odporúčame najmä vyhýbanie sa kontaktu so živou hydinou a vtáctvom a dôkladné tepelné spracovávanie potravín z hydiny, minimálne pri teplote 70°C a dĺžke aspoň 20 minút. Tiež odporúčame konzumáciu dostatočného množstva zeleniny a ovocia, dodržiavanie pitného režimu, treba zvážiť aj očkovanie proti chrípke.

"Nemáme dôvod na paniku, ale obozretnosť je namieste,“ povedal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. "Vírus cirkuluje vo voľne žijúcom vtáctve a môže sa objaviť v ktorejkoľvek časti Slovenska.“

Súvisiace články

Najčítanejšie