Skoro jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Pri Košiciach začali stavať priemyselný park. Švédska automobilka vyrobí prvý elektromobil v roku 2026
Zdielať na

Pri Košiciach začali stavať priemyselný park. Švédska automobilka vyrobí prvý elektromobil v roku 2026

VALALIKY (OKR. KOŠICE OKOLIE) / Košický US Steel už v blízkej budúcnosti pravdepodobne príde o titul najväčší zamestnávateľ východného Slovenska. Do tesnej blízkosti oceliarní sa "sťahuje" švédska automobilka. Z jej linky majú vychádzať najmodernejšie a plne elektrické vozidlá. Očakáva sa, že automobilka prinesie na východ viac než 12-tisíc pracovných miest. Fabriku postavia na bývalých poliach, ktoré začali upravovať na účet štátu. Tento krok 20. februára definitívne spečatili lopatami.

Slávnostným výkopom sa v pondelok 20. februára začala výstavba priemyselného parku vo Valalikoch v okrese Košice-okolie, kde má byť prvým a najväčším investorom automobilka Volvo. Podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera práce pokračujú podľa plánov. "Začína sa časť výstavby, ktorá je na strane štátu. Súčasťou investičnej zmluvy je, aby štát pripravil toto územie do určitej kvality, aby tu Volvo mohlo prísť stavať vlastný závod. Je to pre nás veľmi významná udalosť, začíname naozaj reálne stavebné práce, ktoré smerujú k tomu, aby sa náš strategický park stal v krátkom čase realitou," spresnil konateľ spoločnosti Valaliky Industrial Park Miloslav Durec.

V časti, kde už aktuálne realizujú práce, sú podľa jeho slov vyrovnané majetkovoprávne vzťahy. Zároveň vykupujú ďalšie pozemky, čím pokračujú v rozširovaní parku do jeho konečnej veľkosti. V súčasnosti pracujú aj na príprave na zriadenie veľkého staveniska pre potreby investora, a to aby Volvo mohlo po získaní povolení začať s realizáciou stavby.


Investícia švédskej automobilky je na úrovni približne jednej miliardy eur

"Prínos tejto investície má byť 1,3 percenta HDP a zároveň to bude generovať príjem do štátneho rozpočtu v objeme 150 až 180 miliónov eur ročne," uviedol Eduard Heger. Štát doteraz na priemyselný park a vyvolané investície, ktoré majú zlepšiť život v regióne, vyčlenil vyše 280 miliónov eur. "Či už sa to týka dopravnej infraštruktúry a ďalších vyvolaných investícií vo vzťahu k vodovodnej, kanalizačnej a iných infraštruktúr potrebných na to, aby industriálny park nielen fungoval, ale aby bola celá táto oblasť dostatočným a dobrým miestom na prácu aj bývanie," doplnil dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman.

Priemyselný park spolu s automobilkou podľa Hegera prinesú rozmach do celého regiónu. A to nielen čo sa týka východného Slovenska, ale aj časti stredného Slovenska. Prirovnal to k vzniku závodu automobilky Volkswagen v Bratislave zhruba pred 30 rokmi. Je presvedčený o tom, že výrazne zvýši konkurencieschopnosť, atraktivitu a prinesie ďalšie investície. Záujem podľa jeho slov evidujú už v súčasnosti. "Opäť to obyvateľom celého východného Slovenska ukazuje, že sa postupne budú môcť vracať zo zahraničia a budú môcť nájsť dobre platenú prácu priamo doma," povedal s tým, že okrem investícií napríklad do cestnej infraštruktúry to výrazne posilní a skvalitní aj školstvo. Za najdôležitejšie považuje to, že Volvo bude vyrábať elektromobily, čo prispeje k napĺňaniu klimatických cieľov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy