Oblačno
22°
Bratislava
Iľja
20.7.2024
Ďalší slovenský satelit je úspešne na orbite a komunikuje
Zdielať na

Ďalší slovenský satelit je úspešne na orbite a komunikuje

KOŠICE / Z kozmodrómu vo Francúzskej Guayane v utorok 9. júla večer nášho času úspešne odštartovala európska raketa Ariane 6. Šlo o vôbec prvú jej misiu. Na obežnú dráhu Zeme vyniesla viacero satelitov vrátane slovenskej družice. Spoločnosť, ktorá ju navrhla a skonštruovala neskôr potvrdila, že sa jej podarilo nadviazať s družicou spojenie. Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry označili misiu za úspešnú. Nevydarilo sa však vypustenie dvoch návratových modulov, ani návrat hornej časti rakety na Zem.

Prijatá správa znamenala, že štart rakety Ariane 6 z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane prebehol úspešne. Informoval o tom vedúci Katedry manažmentu leteckej prevádzky Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) Peter Hanák. "Od momentu nadviazania spojenia sa začalo preverovanie funkčnosti jednotlivých subsystémov družice ako napríklad otvorenie antén, kontrola stavu batérie a jej dobíjanie, skontrolovali sa teploty družice a solárnych panelov, skontrolovala sa efektívnosť chladiča kamery a podobne. Podarilo sa zapnutie GPS a GRB detektora," priblížil Hanák.

Počas nasledujúcich preletov bude pokračovať preverovanie jednotlivých systémov a potrebné merania pre overenie správneho fungovania družice. Vedecký tím sa pokúsi spustiť meranie gama zábleskov a oživiť UV kameru. Projekt realizuje Letecká fakulta TUKE spolu s medzinárodnými partnermi a s finančnou podporou Ministerstva školstva SR. Dodávateľom družice je slovenská spoločnosť Spacemanic.

GRBBeta je priamym nástupcom družice GRBAlpha. Hlavným vedeckým experimentom je detektor gama zábleskov, družica bude poskytovať aj služby rádioamatérom. Jej rozmery bez rozvinutých antén sú 10x10x22,7 centimetra. Na obežnú dráhu ju v utorok (9. júla) spolu s ďalšími satelitmi vyniesla nová európska raketa Ariane 6.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy