Zatiahnuté
16°
Bratislava
Michaela, Michal
29.9.2022
Spor pre zmluvy podpísané Kotlebom medzi BBSK a zvolenskou SAD sa dostal pred súd
Zdielať na

Spor pre zmluvy podpísané Kotlebom medzi BBSK a zvolenskou SAD sa dostal pred súd

BANSKÁ BYSTRICA / Tri roky trvá spor medzi BBSK a zvolenskou SAD, ktorá poskytuje dopravné služby v kraji. Zmluvu podpísanú predchádzajúcim županom Mariánom Kotlebom, nové vedenie spochybnilo. Začiatkom roka 2020 prestali zo dňa na deň jazdiť autobusy v kraji. Župa sa odvtedy súdne sporí s dopravcom.

Ocitli sa v pozícii rukojemníka. Asi 70-tisíc obyvateľov banskobystrického kraja, ktorí denne cestovali do práce či školy, začiatkom roka 2020 márne čakali na svoje spoje. Tie prestali jazdiť pre spor župy a dopravcu. 

Zmluvy, ktoré s dopravcom uzavrelo ešte predchádzajúce vedenie kraja totiž boli podľa súčasného župana neplatné. Po tlaku miest a obci, ktoré zostali bez spojov sa župa dohodla s dopravcom na akýchsi mimoriadnych zálohách, ktoré platia až do vyriešenie sporu.

"Dostaneme sa do blúdneho kruhu, z ktorého ťažko vyjsť,"  myslí si predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.


Tri roky trval spor, skončili rozhádané strany na súde. "Tri roky sa zabili, ktoré sa nedajú vrátiť späť aj keď tu doprava šla. Mohlo byť za tie 3 roky vykonaných množstvo projektov, možnosť čerpania eurofondov," skonštatoval Marek Modranský z Inštitútu verejnej dopravy.

Podľa dopravcu by malo všetko vyriešiť aktuálne rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici. "Krajský súd odvolanie žalobcu odmietol, a zároveň zrušil rozsudok Okresného súdu a vec mu vrátil na ďalšie konanie a nové rozhodnutie," informoval Vladimír Černota zo súdu.


Župa ale rozhodnutie vykladá inak a spor za ukončený stále nepovažuje. "Odvolací súd sa nijakým spôsobom nevyjadril k zákonnosti alebo nezákonnosti. To znamená, že nespochybnil rozhodnutie prvostupňového súdu. Akurát povedal, že z procedurálneho hladiska je potrebné žalobu spraviť iným spôsobom,"  zhodnotil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Isté je, že spory obe strany pripravili o nemalé prostriedky."Žiadny spor peniaze neprinesie, ale skôr zoberie. Rádovo je to v miliónoch eur," uzavrel Polóny z SAD Zvolen.

Súvisiace články

Najčítanejšie