Európsky parlament schválil budúcoročný rozpočet. Tešiť sa z neho môžu študenti, ale aj ochranári

Európsky parlament schválil budúcoročný rozpočet. Tešiť sa z neho môžu študenti, ale aj ochranári

ŠTRASBURG / V Európskom parlamente tento týždeň prešiel aj zákon zákonov, a teda budúcoročný rozpočet Únie. Tešiť sa z neho môžu napríklad študenti, ale aj ochranári. Kritici ale upozorňujú na to, že množstvo finančných prostriedkov sa rozdeľuje bez toho, aby bolo vopred vyčíslený ich prínos. Na tento problém upozorňoval už aj dvoru audítorov.

Schválenie budúcoročného rozpočtu trvalo tentoraz mimoriadne dlho. Europoslanci totiž stále žiadali viac na ochranu klímy. “Jednoducho sú to veci, ktorými môžeme pomôcť a musíme pomôcť aj spoločnými finančnými prostriedkami Európskej únie,” reagoval Vladimír Bilčík, slovenský europoslanec z Európskej ľudovej strany. 

Na ochranu klímy pôjde nakoniec o 500 miliónov eur viac ako sa pôvodne navrhovalo. A takisto 21 % výdavkov bude musieť súvisieť s klimatickými opatreniami. “Pre mňa ako ekológa, ako človeka, ktorý rieši hlavne tie otázky životného prostredia, je to posun vpred a veľmi ho vítam,” potvrdil Michal Wiezik, slovenský europoslanec z Európskej ľudovej strany. 

Rozpočet počíta s celkovými záväzkami za takmer 169 miliárd eur. V rámci tejto obrovskej sumy sa viac môžu tešiť aj študenti. “Chceme, aby ešte viac našich študentov malo možnosť študovať na zahraničných univerzitách v rámci programu Erasmus plus,” priblížil Ivan Štefanec, slovenský europoslanec z Európskej ľudovej strany. 

Kritici ale hovoria o pomerne štedrom rozpočte bez jasných prepočtov o prínosoch. “V rozpočte nám chýbajú princípy hodnoty za peniaze tak ako ich poznáme zo Slovenska, kde jednotlivé rezorty musia vyhodnocovať, ako efektívne míňajú peniaze,” poznamenal Eugen Jurzyca, slovenský europoslanec zo skupiny Konzervatívcov a reformistov. 

Europoslancov ale ešte čakajú rokovania o dlhodobom sedemročnom rozpočte. A už teraz priznávajú, že to nebude ľahké. “O to namáhavejšie, o to dôležitejšie budú rokovania o rozpočte na najbližšie viacročné obdobia, kde potrebujeme dať ešte viac na ochranu klímy, ale aj ochranu lesov a biodiverzity,” zhodnotil Martin Hojsík, slovenský europoslanec z frakcie Renew Europe. 

Európsky parlament vyhlásil klimatickú pohotovosť. Zasiahne všetky členské štáty: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

11:20 POLICAJTI V AKCII
12:20 POLICAJTI V AKCII
13:20 INKOGNITO
11:40 Áno, šéfe! USA IV.
12:40 NOVÁ ZÁHRADA
13:50 DEDIČSTVO
11:35 Vražedné Miami II.
12:35 Presne takto o rok II.
13:40 Dr. House I.
11:55 Medzi nami zvieratkami
12:00 Maxipes Fík
12:10 Dážďovečky
11:05 Vyškolena láskou
12:45 Scorpions Forever
14:35 Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel